Mufti Miśkiewicz: Jedziemy z katolikami na tym samym wózku

Polska wspólnota muzułmańska ma ten sam problem co wspólnoty katolickie. Młodzi nie tylko odchodzą od tradycji i religii, ale też – przez tempo życia – nie mają czasu dla rodzin, więc zagrożone są więzi

– „Super Express”: – W Polsce i na Zachodzie wiele mówi się o kryzysie religijności, zwłaszcza wśród młodych. Jak to wygląda z punktu widzenia polskich muzułmanów?

– Kryzys religijności i postępująca laicyzacja nie dotyka tylko jednego wyznania. Sytuacja polskich muzułmanów jest więc podobna, choć oczywiście skala tego problemu jest nieco mniejsza. Nasza społeczność nie jest tak liczna, funkcjonuje więc też nieco inaczej.

– Jakiś czas temu widziałem jednak opinie, że zwiększyła się ilość konwersji na islam wśród Polaków, którzy nie urodzili się w społeczności muzułmańskiej. To zjawisko zanika?

– Nie powiedziałbym, żeby zanikało. To nadal jest widoczne, ale też nigdy nie miało i nie będzie miało to zapewne charakteru masowego. Dla nas znacznie większym problemem jest postępująca laicyzacja w rodzinach tradycyjnie religijnych.

więcej na Super Express

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji