Mniej ofiar terroryzmu poza Europą

Już drugi rok z rzędu maleje liczba ofiar terroryzmu na świecie. Global Terrorism Index odnotował spadek o 22% w porównaniu z rekordowym 2014 r.. Z roku na rok liczba ofiar spada o 13%.  

„To pozytywny trend” – powiedział portalowi The Independent Daniel Hyslop, kierownik zespołu badawczego Institute for Economics and Peace – „Głównym powodem do zadowolenia jest fakt, że sytuacja poprawiła się w czterech z pięciu najbardziej zagrożonych terroryzmem krajach świata: Nigerii, Syrii, Pakistanie i Afganistanie”.

W Nigerii zmiana na lepsze była najbardziej widoczna – liczba ofiar przypisywanych ekstremalnej grupie terrorystycznej Boko Haram spadła o 80% po tym jak zaostrzyły się działania formacji Multinational Joint Task Force* – antyterrorystycznej .

W Iraku odnotowano wzrost liczby ofiar Państwa Islamskiego, które dla zrekompensowania sobie strat terytorialnych inicjuje wiele samobójczych ataków, których celem są cywile. 94% wszystkich ofiar straciło życie na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, Afryce Subsaharyjskiej oraz w Azji Południowej, informuje raport GTI.

Pomimo spadku w skali światowej, rok 2016 był najgorszym pod względem terroryzmu rokiem dla krajów europejskich i innych krajów rozwiniętych od 2011 r. Wyłączając ataki z 11.9, śmierć poniosła największa liczba cywilów od 1988 r.  W 2016 r. rekordowa liczba 77 krajów odnotowała przynajmniej jedną ofiarę terroryzmu. To najgorszy wynik od 17 lat.

Pierwsza połowa 2017 r. może być jednak generalnie uważana za pomyślną – znacznie spadła liczba ofiar w porównaniu z rokiem ubiegłym. ISIS nieprzerwanie traciło tereny w Iraku i Syrii i stawało się coraz mniej sprawne w organizowaniu ataków terrorystycznych. Dane wskazują na potencjalną poprawę, mówi Hyslop, na trend, który może doprowadzić do trwałego spadku ataków. Jego zdaniem istnieje ryzyko, że terroryści zmienią taktykę i zaczną prowadzić walkę w stylu partyzanckim, jednak tak duże straty terytorialne i związany z nimi spadek wpływów finansowych znacznie ograniczą możliwości przeprowadzania ataków, rekrutowania członków i rozprzestrzeniania propagandy.

W raporcie zwrócono również uwagę na fakt, że ataki stały się mniej wyszukane i bardziej nakierowane na cywili z Zachodu. W akcjach używane są ciężarówki i noże, które są o wiele tańsze i trudniejsze do monitorowania.

Ogólny wpływ kosztów terroryzmu na światową gospodarkę w 2016 r. oceniono na 84 miliardy dolarów.  Jest to spadek o 6 mld dolarów w porównaniu do 2015 r.

Oprac. Borsuk, na podst. http://www.independent.co.uk

* Antyterrorystyczna formacja, złożona z oddziałów z Beninu, Kamerunu, Czadu, Nigru i Nigerii (red.).

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign