Mniej imigrantów przypływa do Grecji, więcej do Włoch

Zawarte 18 marca porozumienie Unii z Turcją w sprawie wydalania imigrantów zahamowało ich napływ na greckie wyspy. W tygodniu 22-28 marca przypłynęło z Grecji tylko 1378 osób; rekordowa była Wielka Sobota, kiedy przypłynęło zaledwie 5 osób. Jest to dziesięciokrotny spadek w stosunku do lutego, kiedy dziennie przybywało średnio prawie 2 tys. osób.

Jednocześnie wzrasta liczba przypływających do Włoch z Libii. Od początku roku przypłynęło tamtędy ponad 17 tys. osób (do Grecji – ponad 150 tys.), jest to o dwie trzecie więcej niż rok temu ale w marcu wzrost był już dwuipółkrotny; tylko w ostatni wtorek wyłowiono ponad 1500 osób. W ubiegłym roku do Włoch dostało się z Libii 154 tys. osób, jeśli tegoroczny marcowy trend by się utrzymał oznaczałoby to ponad 400 tys. imigrantów docierających do Włoch.

Najprawdopodobniej, jak doniósł Frankfurter Allgemeine Zeitung, przemytnicy szykują też nowy szlak, z Turcji do Włoch, który będzię kosztował 3-5 tys. euro, więc nie będzie aż tak popularny jak dotychczasowy szlak do Grecji.

Źródła: dw.com UNHCR

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom