Mimo gróźb Iranu UE nie zrezygnuje z nałożenia sankcji na Teheran

UE nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu, mimo gróźb Teheranu, że zareaguje na takie naciski zamknięciem cieśniny Ormuz, przez którą przepływa większość ropy naftowej transportowanej drogą morską – oświadczył rzecznik szefowej dyplomacji.

– UE planuje kolejną serię sankcji wobec Iranu i nie mamy zamiaru rezygnować z tego projektu – powiedział rzecznik Catherine Ashton, Michael Mann.

We wtorek wiceprezydent Mohammad Reza Rahimi ostrzegł, że „jeśli (Zachód – red.) nałoży sankcje na eksport irańskiej ropy, nawet jedna jej kropla nie przepłynie przez cieśninę Ormuz”.

Ewentualna decyzja w sprawie następnych sankcji gospodarczych wymierzonych w republikę islamską może zostać podjęta już podczas najbliższego zebrania europejskich ministrów spraw zagranicznych 30 stycznia w Brukseli – wyjaśnił Mann.

Gotowość do nałożenia kolejnych sankcji na Iran, jeśli nie zrezygnuje on ze swego programu budowy broni nuklearnej, UE zaanonsowała już w grudniu. AFP przypomina jednak, że kraje europejskie nie są zgodne co do konieczności zastosowania embarga na import ropy z Iranu.

Więcej na: onet.pl