Meczet jest dla mężczyzn, dla kobiet – piwnica

Kobiety w wydzielonej części meczetu mogą oglądać wnętrze na ekranie
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kiedy w grudniu 2013 roku Matea przechodziła na islam, miała nadzieję, że będzie mogła uczestniczyć w życiu lokalnego meczetu. Dzisiaj jest rozczarowana, podobnie jak wiele innych kobiet muzułmańskich w Ameryce.

„Kiedy zmieniłam wiarę na islam chciałam być częścią lokalnego meczetu. Niestety, kiedy się w nim pojawiłam natrafiłam na bardzie nieprzychylne dla kobiet środowisko” – tak wypowiedziała się Matea dla portalu Women’s eNews podczas dyskusji zorganizowanej przez Women in Islam, działającej w Nowym Jorku organizacji stawiającej sobie za cel poprawą sytuacji kobiet muzułmańskich.

„Przestrzenie są od siebie oddzielone, istnieją przeznaczone dla nas pokoje, czasami w piwnicy”, dodała kobieta, która pragnie zachować anonimowość. „W oczach konwertyty wygląda to bardzo dziwnie. Chodziłam do kościoła i wszyscy byli tam częścią jednej społeczności. Można było zobaczyć księdza, bardzo dobrze słyszało się kazanie. (…) Za każdym razem, kiedy odwiedzam meczet, muszę się liczyć z tym, że będę musiała do niego wejść przez boczne lub tylne drzwi, o ile zostanę w ogóle wpuszczona. Muszę przyjąć, że moje miejsce do modlitwy nie będzie tym samym miejscem, w którym modlą się mężczyźni i że będę musiała rozglądać się za znakami prowadzącymi do piwnicy lub na antresolę. Taka sytuacja miała miejsce w prawie każdym meczecie, który odwiedziłam w USA, Kanadzie, czy w zachodniej Europie.”

Inna muzułmanka, Mekki, zrozumiała powagę problemu podczas Ramadanu w 2012 roku, kiedy jedna z jej koleżanek została wyrzucona z meczetu za modlitwę w pomieszczeniu dla mężczyzn. Wspólnie z innymi kobietami zdecydowała się zająć ostatnie rzędy w tym pomieszczeniu, ponieważ w ich sali modlitewnej w piwnicy cuchnęło pleśnią i nie działała klimatyzacja. „Ona nawet nie modliła się w jednym rzędzie z mężczyznami – powiedziała Makki. – To w ogóle nie miało znaczenia. Imam zagroził im, że zadzwoni na policję, jeżeli nie opuszczą tego terenu.”

Kobiety w wydzielonej części meczetu mogą oglądać wnętrze na ekranie
Kobiety w wydzielonej części meczetu mogą oglądać wnętrze na ekranie

Kobiety są zwłaszcza zniechęcane do przychodzenia do meczetu w piątki, czyli w dniu głównej wspólnej modlitwy. Jak podają twórcy raportu, pretekstem do tego jest „ciasnota”, jako że przestrzeń do modlitwy jest ograniczona. Wiele kobiet, czując się niemile widzianymi, poprzestaje na modlitwie w domu.

Farida Kabir z Brooklynu zaczęła chodzić do meczetu dopiero dwa lata temu. Wcześniej członkowie jej rodziny, również pochodzący z Bangladeszu, mówili jej, że kobiety nie uczęszczają do świątyni. „Zawsze mówili mi, żeby zostać w domu, zwłaszcza mój tata”, powiedziała Kabir portalowi Women eNews. ”Mówił, że kobiety nie chodzą do masjid (meczetów). Zostają i modlą się w domu i tak to powinno wyglądać. Tak zostałam wychowana.”

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Kiedy ostatecznie po dwóch latach od zamążpójścia poszła odwiedzić meczet, poczuła się w nim bardzo niemile widziana. „Jeden z mężczyzn powiedział mi, że nie powinnam tam być i że mam przyjść kiedy indziej”.

JK, na podst. https://creepingsharia.wordpress.com/2014/04/07/new-york-muslim-women-say-forced-to-pray-separately-sometimes-in-basement/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook