Męczennica hidżabu czy niedokładność mediów?

W ubiegłą  środę, 1 lipca, w sądzie w Berlinie Egipcjanka w ciąży Marwa (el-)Sherbini została zasztyletowana, przez Alexa W. Powodem była sprawa o zniesławienie, jaką Sherbini wytoczyła Alexowi W. kiedy nazwał ją „islamistką”, „terrorystką” i „dziwką”. Alex W. przegrał sprawę, ale w sądzie apelacyjnym postanowił sam dojść „sprawiedliwości”.

Pogrzeb zasztyletowanej Marwy al-Sherbini

Pogrzeb zasztyletowanej Marwy al-Sherbini

Nienawiść i brutalny mord spowodowały, że historia obiegła cały świat. Niestety w gorączce media dopowiedziały kilka wydarzeń, niektóre pominęły, a inne zostały przekręcone.

Jeden z najpoważniejszych błędów to przedstawianie Marwy jako „męczennicy hidżabu.”  Została ona obrzucona wyzwiskami z powodu bycia muzułmanką, a nie noszenia hidżabu. Nie każda muzułmanka nosi hidżab. Jednocześnie łączenie tego tematu z kwestią zakazu noszenia burki, do którego wezwał Sarkozy, jest już dużym nadużyciem, ponieważ w społeczności muzułmanek burka nie stanowi akurat najpopularniejszego atrybutu.

Mąż ofiary, o czym zapominają wspomnieć media – a powinny, bo automatycznie wina przypisywana jest Alexowi W. – został prawdopodobnie postrzelony przez strażnika, który chciał powstrzymać napastnika, ale chybił. Sprawa badana jest przez policję.

Morderca był takim samym „Niemcem” jak Sherbini. Przybył do Niemiec z Rosji w roku 2006. I pomimo insynuacji nie należał do żadnego rasistowskiego ugrupowania.

W całej sprawie warto pamiętać,  że to jedyny jak do tej pory przypadek w Niemczech, a może i w Europie, kiedy kobieta została zabita za bycie muzułmanką. W tym roku pewna dziewczyna nosząca hidżab została zabita za bycie muzułmanką w niedostatecznym stopniu ponieważ prowadziła zachodni styl życia. Inna, dwudziestolatka, za utratę dziewictwa. Warto pamiętać o wielu podobnych przypadkach z ostatnich lat – i warto znać proporcje.

Nikt nie powinien ginąć z powodu swojej wiary. Jednak tworzenie uogólnień, wiązanie tej sprawy z noszeniem burek i rzekomą przynależnością zabójcy do rasistowskiego ugrupowania powoduje, że to właśnie wtedy muzułmanie mogą czuć się uciskani w Europie i mogą nabierać niechęci do integracji ze społeczeństwem.

JW na podst. islamineurope.blogspot.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje