Massachussets Institute of Technology, ostoja Al-Kaidy

image001
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

image001Islamic Society of Boston Cultural Center

Ilya Feoktistov, Charles Jacob

Pod koniec kwietnia władze Massachussets Institute of Technology w Bostonie odsłoniły pomnik oficera policji wydziału MIT Seana Colliera, zastrzelonego przez Tamerlana i Dżohara Carnajewów trzy dni po zamachu w trakcie maratonu bostońskiego.

Z przykrością dowiadujemy się, że pod koniec lat 90 studenci MIT pomagali w rekrutacji czeczeńskich dżihadystów i zbierali fundusze na powiązane z Al-Kaidą ugrupowania operujące w ojczyźnie braci Carnajewów. Co gorsza, w czasie gdy oficer Collier został zastrzelony, mężczyzna odpowiadający za gromadzenie środków finansowych dla wspomnianych ugrupowań wciąż pozostawał pracownikiem MIT.

Suheil Laher był muzułmańskim kapelanem na MIT przez prawie dwadzieścia lat. Dziś naucza w Islamic Society of Boston Cultural Center, ekstremistycznym meczecie założonym nieopodal uczelni przez jej muzułmańskich studentów. Do tego meczetu przez lata uczęszczali Carnajewowie.

Organizacja non-profit Americans for Peace and Tolerance wyemitowała niedawno dokument pt. „Al Qaeda’s Base at MIT” (Baza Al-Kaidy na MIT), w którym pokazuje, w jaki sposób Suheil Laher wykorzystywał przywództwo w Stowarzyszeniu Studentów Muzułmańskich MIT do zbierania funduszy na międzynarodową działalność Al-Kaidy, ze szczególnym naciskiem na operacje prowadzone w Czeczenii.

Care International – charytatywna przykrywka

Laher zaczął studia na MIT w 1990 r. Osiem lat później został muzułmańskim kapelanem na uczelni, a w 2000 r. objął stanowisko przewodniczącego islamskiej organizacji charytatywnej Care International, założonej przez mentora Osamy bin Ladena, Abdullaha Azzama. Care International w istocie zajmowało się sponsorowaniem działalności mudżahedinów. Po tym jak Abdel-Rehman, przewodniczący mającej wówczas siedzibę w Brooklynie organizacji, został skazany za udział w pierwszych zamachach na World Trade Center w 1993 r., Care International przeniosło się do Bostonu. Laher, będący wówczas ważną postacią wśród lokalnych przywódców Al-Kaidy, miał łatwy dostęp do najwybitniejszych amerykańskich muzułmanów oraz do ich światowej klasy technicznych umiejętności.

image003

 

 

 

 

 

 

Laher

Jako religijny uczony oraz inżynier, Laher był zarówno duchowym, jak i technologicznym przywódcą Care International. Przecierał szlaki w zakresie wykorzystania w dżihadzie Internetu jako środka do zbiórki pieniędzy i rekrutacji nowych członków Al-Kaidy. Na prywatnej stronie internetowej kaznodziei widniało wezwanie Abdullaha Azzama do dżihadu, znane pod hasłem „Przyłącz się do Karawany”:

„Ukochany bracie! Wyciągnij miecz, wsiadaj na koń i zetrzyj plamę ze swej ummy. Kto, jeśli nie ty, jest w stanie tego dokonać?”. Tę samą sentencję można było znaleźć w komputerze Dżochara Carnajewa.

Strona internetowa Lahera zawierała ogromną kolekcję jego tekstów i kazań, których udzielał w okolicach Bostonu. Kazania te pełne były nawoływań do dżihadu, na przykład:

„Kiedy muzułmańskie ziemie zostaną zaatakowane, a muzułmanie będą gwałceni i zabijani, jedynym rozwiązaniem wskazanym przez Allaha jest dżihad. Dżihad jest na wszystkie czasy. (…) Dżihad nie ma końca. Ci spośród nas, którym nie udało się jeszcze udać w drogę i fizycznie pomóc naszym braciom i siostrom, powinni wspierać (…) bractwo mudżahedinów modlitwą, pieniędzmi, ubraniami, dbając o ich rodziny, a niekiedy pomagając im osobiście. W przeciwnym razie spotka nas gniew Allaha”.

Lady Al-Kaida i Szamil Basajew

Jedną ze studentek MIT, która odpowiedziała na wezwanie Lahera do dżihadu, była młoda biolog Aafia Siddiqui. Zaczęła pracę w Care International jako oddana i odnosząca sukcesy fundraiserka, ale już w 2008 r. została zatrzymana przez FBI w Afganistanie, gdzie znana pod pseudonimem „Lady Al-Kaida” zajmowała pierwsze miejsce na liście najbardziej poszukiwanych kobiet na świecie. Obecnie odbywa karę 86 lat pozbawienia wolności za próbę zabicia agentów FBI, którzy chcieli ją aresztować. W momencie zatrzymania znaleziono przy niej niemal pół kilograma cyjanku i plany masowych zamachów na Nowy Jork z użyciem broni chemicznej i biologicznej, jak również teksty poświęcone wirusowi Ebola.

image005

 

 

 

 

 

 

Siddiqui

Pod koniec lat 1990. Care International skupiło się na zbiórce pieniędzy dla separatystycznej republiki w Czeczenii. Organizacja popierała m.in. związanych z Al-Kaidą terrorystów, działających pod przywództwem czeczeńskiego watażki Szamila Basajewa.

Basajewa można prawdopodobnie uznać za najbardziej okrutnego islamskiego terrorystę w historii współczesnego dżihadu. Najokrutniejszym atakiem, jakiego dokonał, był zamach z 2004 r. na szkołę w Biesłanie, w południowej Rosji, w trakcie którego wzięto w niewolę 1100 zakładników, w tym bliko 800 dzieci. Zamordowano wówczas 385 osób, w tym 186 dzieci. Basajew chwalił się potem „sukcesem” w Biesłanie i faktem, że cała operacja kosztowała go zaledwie osiem tysiecy euro. Terrorysta został zabity przez rosyjskie służby bezpieczeństwa w 2006 r.

Bezsilność FBI

Według danych władz federalnych, Care International zebrało również wielkie sumy na dżihad w okolicach Bostonu – mowa nawet o 1,7 miliona dolarów. Znaczna część środków trafiała do organizacji w formie czeków, których przeznaczenie oznaczano komentarzem: „czeczeńscy muzułmańscy bojownicy”. „Al Hussam”, newsletter Care International, pochwalał poprzednie operacje Basajewa, w tym atak na oddział położniczy w rosyjskim szpitalu:

„Minuta po minucie, cały świat w agonii przyglądał się, jak mudżahedini (w liczbie nie przekraczającej 80), pod przywództwem Szamila Basajewa wzięli 1500 Rosjan jako zakładników (…). Nie możemy polegać na niczyjej pomocy. Musimy zwalczać zło za pomocą zła. Operacja przeprowadzona przez Szamila Basajewa jest na to doskonałym dowodem”.

Jak mogło dojść do tego, że muzułmański duchowny na MIT przewodził ugrupowaniu, które pochwalało i finansowało tego typu bestialstwo?

W 2003 r. FBI rozpoczęło śledztwo w sprawie finansowania terroryzmu przez Care International. W tym samym roku Basajew i związane z nim organizacje trafiły na listę zagranicznych ugrupowań terrorystycznych. Przepływ pieniędzy z Bostonu do Czeczenii ustał. Po masakrze w Biesłanie Basajew narzekał, że brak funduszy uniemożliwił mu przejęcie większej liczby szkół w Moskwie i Leningradzie. Ponieważ przed 2003 r. Basajew nie był oficjalnie uznawany za terrorystę, FBI nie miało możliwości oskarżenia Lahera i współpracujących z nim aktywistów. Trzech przywódców Care International, w tym skarbnik, otrzymało natomiast pomniejsze wyroki za oszustwa podatkowe. Po przesłuchaniu przez FBI, Lahera puszczono wolno, dzięki czemu przez kolejne dziesięć lat mógł wywierać wpływ na studentów MIT. Następczyni Lahera, Hoda Elsharkawwy, jest za sprawą męża mocno związana z Laherem i islamskim ekstremizmem w Bostonie.

* * *

Choć w 2014 r. Laher oficjalnie zrezygnował z funkcji kapelana na MIT, wciąż naucza w meczetach w regionie bostońskim, między innymi w Islamic Society of Boston. ISB zostało założone przez studentów MIT, którzy kupili budynek położony blisko uniwersyteckiego kampusu.

Chociaż trudno jest stwierdzić bezpośredni wpływ Lahera na Carnajewów, lata nauczania radykalizmu w meczecie są bardzo mocno związane z MIT i dżihadystyczną ideologią, którą Laher zaszczepiał jako kapelan na tej uczelni. Za sprawą duchownych tego pokroju, nawet prestiżowe i pozornie odporne instytucje, takie jak słynny Massachussets Institute of Technology, nie mogą zapewnić przestrzeni wolnej od ich wpływów.

——————————————————

* Autorzy raportu, Ilya Feoktistov oraz Charles Jacob, są odpowiednio dyrektorem wydziału badań i przewodniczącym organizacji Americans for Peace and Tolerance. http://peaceandtolerance.org/

Bohun, na podst. http://www.breitbart.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook