Malezyjski stan wprowadził muzułmańską walutę

Malezyjska waluta
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Jeden z malezyjskich stanów wprowadził do obiegu muzułmańską walutę – złote i srebrne monety. Doprowadziło to do konfliktu z bankiem centralnym, który oznajmił dziś, że władze lokalne nie mają prawa emisji własnej waluty.

Malezyjska waluta
Złoty dinar i srebrny dirham dają w graniczącym z Tajlandią stanie Kelantan na Półwyspie Malajskim możliwość wyboru – albo one, albo malezyjski ringgit. Wartość monet z kruszcu może się zmieniać odpowiednio do fluktuacji rynku, ale według przedstawicieli stanu dinar jest lepszym rozwiązaniem niż ringgit, na który oddziałują wahania kursów dolara i innych zagranicznych walut.

Władze Kelantanu, rządzonego przez konserwatywną opozycyjną partię muzułmańską, podkreślają, że do stosowania monet z kruszcu zachęca Koran. Złote dinary przez wieki były oficjalną walutą państw muzułmańskich.

W Kelantanie wybito monety o łącznej wartości około 630 tys. dolarów do użytku w około tysiącu punktów w stolicy stanu – powiedział Nik Mahani Mohamad, dyrektor mennicy.

Monety weszły do obiegu wczoraj. Można je kupić w różnych miejscach w całej prowincji. Ich wartość to obecnie około 180 dolarów za dinara i 4 dolary za dirhama.

Dziś jednak bank centralny Malezji wydał oświadczenie, że ringgit pozostaje – jedyną w Malezji walutą, która jest legalnym środkiem płatniczym za towary i usługi – Zaznaczył też, że prawo emisji waluty przysługuje jedynie bankowi centralnemu.

Jak pisze agencja AP, nie jest jasne, w jaki sposób bank zamierza zablokować stosowanie złotych i srebrnych kelantańskich monet.

Stanowe władze zamierzają dać swoim pracownikom możliwość wyboru: mogą otrzymywać część swoich poborów w kruszcowej monecie. Władze chcą też stosować w przypadku wielkich inwestycji sztabki złota.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook