Makabra na procesji: Zginęło 5 osób

aszura
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Siedmiu szyickich pielgrzymów zginęło w niedzielę w Iraku podczas procesji urządzanych z okazji święta Aszury. Pięciu zginęło wskutek wybuchu bomby podczas procesji w północno-wschodniej części kraju, a dwóch w zamachu w Bagdadzie – podała policja i źródła medyczne.

aszura

Pielgrzymi wędrują w Iraku do świętego dla szyitów miasta Karbala, by upamiętnić śmierć imama Husajna, wnuka proroka Mahometa. Zginął on w bitwie pod Karbalą w 680 roku. 10-dniowe obchody Aszury z procesjami pokutnymi mają w tym roku swoją kulminację w niedzielę.

Do pilnowania bezpieczeństwa w Karbali, położonej 60 km na południe od Bagdadu, skierowano 25 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Na dachach budynków czuwają snajperzy, a na ulicach policjanci korzystają z pomocy psów do wykrywania materiałów wybuchowych.

W niedzielę rano w mieście Tuz Chormato, na północny wschód od Bagdadu, wybuch bomby zabił pięciu pielgrzymów i ranił 28. Jak podała policja, wśród uczestników procesji był minister ds. młodzieży i sportu Dżasim Muhammad Dżafar. Uszedł on z życiem, zginął natomiast jeden z jego ochroniarzy i kapitan policji.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook