Mafia nigeryjska coraz groźniejsza w Europie

Jedną z najszybciej rozwijających się sieci przestępczych w Europie jest obecnie mafia nigeryjska, która rozprzestrzenia swoją działalność przestępczą na całym kontynencie. Składa się z rywalizujących grup, takich jak Black Axe, Vikings i Maphite.

Niedawno władze we Włoszech, Francji, Niemczech, Holandii i na Malcie przeprowadziły międzynarodową operację skierowaną przeciwko dwóm głównym nigeryjskim grupom mafijnym. Policja oskarża gangi o handel ludźmi, handel narkotykami, rabunki, wymuszenia, przemoc seksualną i sutenerstwo.

Zgodnie z raportem „Washington Post” z czerwca 2019 r. na temat nigeryjskiej mafii we Włoszech: „mafia kontroluje terytorium od Turynu na północy do Palermo na południu. Przemycają narkotyki i przewożą kobiety, zmuszając je do prostytucji na ulicach. Szukają nowych członków wśród kasty ubogich migrantów, nielegalnie rekrutują ich w prowadzonych przez rząd włoskich ośrodkach azylowych.”

Według gazety, ofiarą nigeryjskiej mafii padły „dziesiątki tysięcy kobiet”. Według włoskiego wywiadu grupa ta jest „najbardziej ustrukturyzowaną i dynamiczną” spośród wszystkich zagranicznych podmiotów przestępczych działających we Włoszech. Niektórzy eksperci twierdzą, że aż 20 000 nigeryjskich kobiet, w tym nieletnich, przybyło na Sycylię w latach 2016-2018, przemyconych we współpracy z Nigeryjczykami.

Tym, co wyróżnia nigeryjskie sieci przestępcze, jest ich brutalność – włoska policja podkreśla, że prowadzą one „miejską wojnę partyzancką” w celu utrzymania terytorium oraz stosują rytuały voodoo. Według raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) z lipca 2017 r. ofiary handlu ludźmi składają przysięgę „przypieczętowaną rytuałem voodoo lub rytuałem wtajemniczenia (ofiara zobowiązana jest dotrzymać swojego zobowiązania)” wobec handlarzy ludźmi, a także żywią „strach przed odwetem na członkach swojej rodziny w kraju pochodzenia”.

Według raportu IOM z 2017 r.: „W ciągu ostatnich trzech lat we Włoszech odnotowano prawie 600-procentowy wzrost liczby potencjalnych ofiar handlu ludźmi przybywających do Włoch drogą morską. Tendencja wzrostowa utrzymywała się przez pierwszych sześć miesięcy 2017 r., przy czym większość ofiar przybywała z Nigerii „W swoim raporcie IOM oszacowała, że 80 procent dziewcząt, często nieletnich, przybywających z Nigerii – których liczba gwałtownie wzrosła z 1454 w 2014 r. do 11 009 w 2016 r. – było 'potencjalnymi ofiarami handlu ludźmi w celu wykorzystania seksualnego’”.

Nigeryjska mafia nie ograniczyła swojej działalności tylko do Włoch. Jej działalność sięga na północ Europy, aż do Niemiec i Szwecji. W Londynie troje członków gangu Black Axe zostało uznanych za winnych wyprania prawie miliona funtów, które zostały wyłudzone poprzez oszustwa telefoniczne i e-mailowe. Ta sama nigeryjska grupa Black Axe rozprzestrzeniła swoją działaność także na Kanadę, gdzie raport „Globe and Mail” już w 2015 roku zdefiniował ją jako „kult śmierci” pochodzący z Nigerii, gdzie jej działalność wiąże się z „dekadami morderstw i gwałtów, a jej członkowie muszą składać przysięgę krwi”. W USA FBI połączyło ostatnio Black Axe z szeregiem oszustw finansowych. Według doniesień prasowych: „W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie grupa jest odpowiedzialna za kradzież milionów dolarów w wyniku rozmaitych wyszukanych oszustw”.

W Szwecji policja opisała Black Axe jako „jeden z najskuteczniejszych syndykatów przestępczych na świecie”. Szwedzkie media opublikowały niedawno historię, która pokazuje, jak działa Black Axe: 16-letniej dziewczynce z Nigerii obiecano pracę w Szwecji jako stylistka fryzur. Kiedy przybyła, Black Axe zmusił ją do pracy jako prostytutka po przejściu rytuału voodoo. „Mamy teraz twoją krew – oznajmili gangsterzy. – Jeśli uciekniesz, zawsze cię znajdziemy”.

W 2018 roku trzech Nigeryjczyków było ściganych w Malmö za zwabienie swoich rodaczek do Szwecji obietnicą zatrudnienia, a następnie zmuszanie ich do prostytucji po przeprowadzeniu rytuału voodoo, który polegał na jedzeniu surowego kurczaka. Według szwedzkiego prokuratora rytuał voodoo jest sposobem kontrolowania i wykorzystywania ofiar handlu ludźmi, które wierzą w skuteczność tych praktyk.

Podobne rytuały miały miejsce w Wielkiej Brytanii w 2018 r., kiedy jeden z mafiosów próbował przewieźć Nigeryjki z Nigerii do Niemiec i Hiszpanii, a także w 2018 r., kiedy aresztowano 12 Nigeryjczyków, również za sutenerstwo. W Niemczech, według ostatniego raportu „Deutsche Welle”, rosnąca liczba nigeryjskich kobiet kończy jako prostytutki w jednej z największych niemieckich dzielnic czerwonych latarni w Duisburgu, a według Barbary Wellner z Solidarity with Women in Distress, “handlarze żywym towarem z Nigerii są odpowiedzialni za przemyt większości z nich”.

Według raportu Info-Migrants z marca 2019 r., liczba nigeryjskich kobiet, które padły ofiarą sutenerstwa w Niemczech, choć jest wciąż stosunkowo niewielka, rośnie w ostatnich latach. W 2013 r. zaledwie 2,8% znanych ofiar pochodziło z Nigerii. Liczba ta wzrosła do  8% w 2017 r. Według raportu, który cytuje Andrea Tivig z organizacji zajmującej się prawami kobiet, Terre des Femmes, handlarze wykorzystują system azylowy: „We Włoszech handlarze mówią swoim ofiarom, aby ubiegały się o azyl, a następnie uzyskały status uchodźcy, aby móc pozostać w Europie, po czym nadal są wykorzystywane do pracy w seksbiznesie”.

Nigeryjskie grupy mafijne stanowią tylko jedną, aczkolwiek bardzo niepokojącą, część ogólnego obrazu przestępczości gangów migrantów w Europie. (…) W listopadzie 2018 r. Naser Khader, członek duńskiego parlamentu z Partii Konserwatywnej i współzałożyciel Muslim Reform Movement, napisał w gazecie „Jyllands-Posten”: „Oprócz powszechnego zamiłowania do przestępczości, kultura gangów imigrantów to koktajl religii, przynależności do klanu, honoru, wstydu i braterstwa. Im bardziej brutalny jest dany gangster, tym silniejszą ma pozycję i przyciąga więcej ludzi”.

W Szwecji przestępstwa popełniane przez gangi migrantów stały się niemal nie do opanowania: niektórzy komentatorzy opisują sytuację jako „wojnę”. Dania w coraz większym stopniu walczy z przestępczością gangów migrantów. W Niemczech, gdzie gangi migracyjne są znane jako przestępcze klany rodzinne, władze zakładają, że będą walczyć z tym problemem przez dziesięciolecia.

Judith Bergman

Felietonistka, prawniczka i analityk polityczny, jest członkiem Gatestone Institute.

Tłumaczenie GB na podstawie https://www.gatestoneinstitute.org/15398/europe-nigerian-mafia (tamże odnośniki do źródeł).

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign