Kuwejt wspiera ekspansję Bractwa w Europie

Problem budowy meczetów w Europie nie jest nowy. Do tej pory jednak w większości przypadków osoby odpowiedzialne za przeciwdziałanie terroryzmowi skupiały się na źródłach finansowania pochodzących z wahabbickiej Arabii Saudyjskiej.

Meczet Assalam w Rotterdamie, powiązany z Bractwem

Meczet Assalam w Rotterdamie, powiązany z Bractwem

Wahabbizm, surowa i dosłowna interpretacja Koranu uznawany jest za oczywiste zagrożenie w radykalizacji europejskiej społeczności muzułmanów.

Niewiele miejsca tymczasem poświęcono coraz szybciej rozrastającym się meczetom, wznoszonym przez organizacje związane z Bractwem Muzułmańskim. W tym przypadku jednym z największych sponsorów jest rząd Kuwejtu mający powiązania z ugrupowaniami Al-Kaidy czy Hamasu. Zeznając przed senacką komisją Stanów Zjednoczonych były koordynator ds. bezpieczeństwa narodowego i przeciwdziałania terroryzmowi Richard Clarke oskarżał rząd Kuwejtu o przekazywanie pieniędzy takim organizacjom, jak Lajnat al-Dawa, uznana przez Stany Zjednoczone za instytucję wspierającą Al-Kaidę. Takie zapatrywania administracji amerykańskiej na Kuwejt zostały ujawnione przez Wikileaks.

Rozwój Bractwa Muzułmańskiego odbywa się głównie poprzez organizację Europe Trust, z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Trust jest zarządzany przez Ahmeda Al-Rawiego, byłego przewodniczącego Federacji Islamskich Organizacji w Europie (FIOE) uznawanej za parasolową organizację Bractwa Muzułmańskiego na kontynencie. Przewodniczącym Rady jest z kolei Nooh al-Kaddo prowadzący Islamskie Centrum Kulturalne w Irlandii, w siedzibie którego mieści się Europejska Rada Fatw i Badań – organizacja interpretująca islamskie prawo, założona przez duchowego lidera Bractwa Muzułmańskiego, szejka Jusufa Al-Karadawiego.

Polskiego czytelnika może zainteresować fakt, że w Radzie (o czym wspominaliśmy już we wcześniejszych publikacjach) zasiada były przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP Samir Ismail – oficjalnie odcinający się od powiązań z Bractwem.

Europe Trust finansował budowy meczetów w Północnej Europie, Francji, Grecji, Niemczech czy Rumunii. Ostatnia budowla to meczet w Amsterdamie, który z powodu finansowania przez Kuwejt wzbudził wiele kontrowersji. W konsekwencji wyłożenia pieniędzy na jego budowę, przewodniczącym rady European Trust Netherlands (holenderskiego oddziału ET) został minister spraw religijnych Kuwejtu, Mutlaq al-Qarawi. Tak więc jedna z najbardziej aktywnych organizacji w Holandii jest zarządzana przez kuwejckiego ministra do spraw. religii. Jak to ma się do polityki państw europejskich, której celem miało być kształcenie imamów odnajdujących się w europejskich realiach? Czy finansując meczety ET powstrzyma się, jak twierdzi Al-Kaddo, od wywierania wpływu na wybory imamów oraz osób je prowadzących?

JW na podst. www.investigativeproject.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign