Kryptowaluty przydały się terrorystom; Erdogan popiera Łukaszenkę; polski portal wykrywa spisek „islamofobów”. Przegląd wydarzeń 24-30.08

Szykują się unijne sankcje wobec Turcji; w Malmö aresztowano palących Koran, ale walczących z policją zwolniono; Oko.press ujawnia spisek „islamofobów” dążących do zmian w świecie; islamski reformator wskazuje na podobieństwa islamizmu i ruchu Black Lives Matter.

Wiadomości

Około 300 osób brało udział w zamieszkach w Malmö, atakowana była policja i palone opony i samochody, kilkunastu policjantów jest rannych. Zamieszki wybuchły po ukazaniu się w na YouTube filmów nakręconych przez zwolenników duńskiej partii antyislamistycznej, którzy spalili egzemplarz Koranu a innym grali w „piłkę nożną”. Więcej…

Po spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych zapowiedziano, że na spotkaniu szefów rządów UE pod koniec września wprowadzone będą sankcje wobec Turcji. Mają być odpowiedzią na nielegalne poszukiwania gazu ziemnego na wodach terytorialnych Grecji i Cypru. Więcej…

Cały dotychczasowy zarząd największej brytyjskiej fundacji muzułmańskiej Islamic Relief Worldwide podał się do dymisji, gdy okazało się, że na miejsce antysemity i zwolennika terroryzmu, który ustąpił z zarządu w lipcu, wybrano innego antysemitę i zwolennika terroryzmu. Więcej…

Włochy i Dania przeznaczyły kolejne pieniądze na walkę z nielegalną imigracją w Tunezji i krajach bałkańskich. Więcej…

Amerykańskie służby przejęły należące do organizacji terrorystycznych milion dolarów i ponad trzysta kont z kryptowalutami w wielkiej operacji wymierzonej przeciwko Hamasowi, Al Kaidzie i ISIS. Teraz trudniej będzie organizacjom terrorystycznym zbierać pieniądze od anonimowych darczyńców. Więcej…

Imam związany z ekstremistycznym islamistycznym ośrodkiem w Teksasie był gościem prezydenckiej konwencji Partii Demokratycznej w USA, współprowadząc  „międzywyznaniowe nabożeństwo powitalne”. Więcej…

Amerykański sąd odrzucił pozew byłego studenta i organizacji islamistycznej CAIR, którzy domagali się ograniczenia wolności nauczania college’u w Arizonie, aby „nie potępiano islamu”. Więcej…

Analizy i opinie

Polski portal Oko.press zamieścił kilkuodcinkowy serial o „islamofobicznej międzynarodówce”. W raporcie znajdziemy nie tylko inwektywy i straszenie islamofobią, ale również półprawdy i całe nieprawdy. Więcej….

Zuhdi Jasser, jeden z czołowych amerykańskich reformatorów islamu, pisze o podobieństwach między islamizmem a ruchem Black Lives Matter, (BLM) nazywając je „policją myśli” i „pseudo-postępowymi”. Ciekawe, że artykuł ukazał się w sympatyzującym z BLM „Newsweekiem”. Więcej…

Na saudyjskich portalach pojawiły się w tym roku dwa artykuły, wzywające do poprawienia Koranu; głównie jego błędów ortograficznych i gramatycznych, ale jeden z nich postulował też dostosowanie tekstów do współczesnej percepcji. Został usunięty po wściekłej nagonce konserwatystów w mediach społecznościowych. Więcej…

 Cypr sprzeciwia się wprowadzeniu sankcji wobec Białorusi, jeśli nie zostaną wprowadzone sankcje wobec Turcji, Niemcy nie chcą sankcji wobec Turcji, obawiając się wypuszczenia przez nią imigrantów. Tymczasem Erdogan był jedynym z pierwszych przywódców, którzy pogratulowali Łukaszence kolejnego zwycięstwa wyborczego. Więcej…

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom