Kordoba: meczet czy katedra?

Jak donosi hiszpański dziennik „El Pais”, Wielki Meczet w Kordobie (Mezquita) „zniknął na jakiś czas z map Google”. Zabytek określano mianem „Katedry w Kordobie”

1
Jednak grupa aktywistów, pisze „El Pais”, znana pod nazwą „Plataforma Mezquita-Catedral de Córdoba. Patrimonio de tod@s”, co przetłumaczyć można jako „Platforma Wspierająca Wielki Meczet w Kordobie. Dziedzictwo wszystkich ludzi”, zwróciła na to uwagę i doprowadziła do przywrócenia pierwotnej nazwy budynku w wyszukiwarce w ciągu zaledwie dwóch dni.

Burmistrz Kordoby, José Antonio Nieto, podziękował w ostatnim czasie Google za zmianę w nazwie zabytku, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO właśnie z powodu swojej poprzedniej funkcji meczetu.

Gazeta podkreśla, że budynek jest jednym z najświetniejszych przykładów architektury mauretańskiej. Wybudowany jako meczet w 987 r., przerobiony został na katolicką katedrę w 1236 r. Ze swoim lasem kolumn, arkadami i kaplicami pozostaje wciąż największym zabytkiem tego andaluzyjskiego miasta, odbijającym zarówno katolicką jak i islamską przeszłość Hiszpanii.

Jednak zbiór przepisów ustanowionych przez generała Franco oraz konserwatywny rząd José Maríi Aznara zezwolił Kościołowi Katolickiemu zarejestrować to miejsce kultu jako obiekt katolicki za jedyne €30. Pod koniec 2013 r. zorganizowała się grupa mieszkańców, którzy zaczęli się domagać, żeby akt własności oraz zarządzanie zabytkiem przeszły w ręce publiczne, co udaremniłoby próby zatarcia islamskiej przeszłości podejmowane przez biskupów Kordoby. Grupa ta zainicjowała ostatnio na stronie Change.org petycję proszącą Google, żeby nie było „wspólnikiem w strategii przywłaszczenia przez diecezję Kordoby”.

Google prowadzi obecnie dochodzenie mające wyjaśnić czemu oryginalna nazwa zabytku została zmieniona.

Rafael Rodríguez, szef andaluzyjskiej turystyki i handlu, wyraził zaniepokojenie z powodu usunięcia słowa „meczet” z nazwy zabytku i oświadczył, że zwróci się do Google z prośbą o wyjaśnienia.

Burmistrz Kordoby powiedział, że rozmawiał z naczelnym dyrektorem hiszpańskiego oddziału Google, który „od zawsze gotowy jest do pomocy i błyskawicznie wprowadza rozwiązania w życie”. Nieto potwierdził, że Google chce używać oryginalnej nazwy zabytku, zatwierdzonej przez radę miasta, którą jest „Wielki Meczet w Kordobie”.

aQ na podst. www.elpais.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign