Kontrowersja w Egipcie wokół nowo założonej “policji religijnej

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

Na przykład 26 grudnia 2011 r. na stronie Facebooka było ogłoszenie o 1000 miejsc pracy w policji religijnej dla obywateli w wieku 25-40, z preferencją dla absolwentów Al-Azhar [3].

Inne ogłoszenie tego samego dnia podawało szczegóły funkcji policji religijnej: nadzorowanie właściwego zachowania się obywateli; zachęcanie obywateli do uczestnictwa w modlitwach, a kupców do zamykania sklepów w czasie modlitw; zapewnianie, że turyści respektują zwyczaje społeczeństwa egipskiego i nakazy wiary islamskiej; przekazywanie władzom osób naruszających szariat; i założenie ludowych komitetów do ochrony przed kradzieżami oraz regulowanie ruchem [4] . Ogłoszono, że członkowie siły policyjnej będą nosić białe szaty z emblematem policji religijnej i będą mieli elektryczne pałki oraz że policja rozważa zatrudnienie żeńskich oficerów w miejscach uczęszczanych przez kobiety [5] .

Fryzjerzy w Port Fouad poinformowali, że brodaci mężczyźni z policji religijnej, ubrani w białe szaty i noszący pałki, wchodzili do zakładów i ostrzegali ich, by nie golili bród muzułmańskim mężczyznom, ponieważ jest to zabronione przez szariat [6] . Próby narzucenia przez policję religijną prawa religijnego w salonach piękności i sklepach z odzieżą damską w prowincji Kaljubia spotkały się z ostrą reakcją miejscowych kobiet [7] .

11 stycznia 2012 r. policja poinformowała na stronie Facebooka, że otrzymała 1000 pałek elektrycznych do użytku tylko w wypadku potrzeby i że członkowie oraz wolontariusze zaczęli szkolenie.

Partia salafitów Al-Nour zaprzecza związkowi z policją religijną

Partia salafitów Al-Nour zaprzeczyła jakimkolwiek związkom z policją religijną i powiedziała, że twierdzenia o jej udziale pochodzą od elementów, które pragną zaszkodzić szansom partii w wyborach parlamentarnych [8] . Rzecznik partii dr Jusri Hammad powiedział, że Al-Nour wniosła skargę do ministerstwa spraw wewnętrznych przeciwko założycielom strony Facebooka tej policji. Hammad powiedział Orbit TV, że obowiązek nakazywania dobra i zakazywania zła jest uświecony w sercu każdego muzułmanina, ale nie może być narzucany siłą, a raczej perswazją i poradami [9] . Dodał, że członkowie policji religijnej boją się ujawnić i mogą w rzeczywistości być elementami nie-muzułmańskimi, związanymi z Izraelem [10] . Przewodniczący Al-Nour dr Imad Abd Al-Ghafour także zaprzeczył jakimkolwiek związkom między jego partią a policją religijną i powiedział, że policja religijna jest prywatną inicjatywą [11] .

W odpowiedzi na te oświadczenia na stronie Facebooka policji religijnej umieszczono notatkę, wyrażającą rozczarowanie stanowiskiem Al-Nour i deklarującą niezależność od tej partii.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Więcej na: memri.org

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook