Konstytucja: Maroko „państwem muzułmańskim”

| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Projekt nowej konstytucji Maroka, w której liczba artykułów zwiększy się ze 108 do 180, określa ten kraj jako „państwo muzułmańskie”, ale jednocześnie stwierdza, że „gwarantuje ono wolność religijną”.

Marokańskim islamistom udało się przeforsować w projekcie nowej konstytucji określenie państwa marokańskiego jako „islamskiego”. Jednak mimo prób nie zdołali zablokować uznania za drugi oficjalny język Maroka języka Berberów.

Król Maroka Mohammed VI przestanie być określany w nowej konstytucji jako „święty”, jak zapisane było już w pierwszej marokańskiej ustawie zasadniczej z 1962 roku, a pozostanie jedynie „nietykalny”.

Będzie nadal „dowódcą wiernych” i zarazem „stojącym na straży swobód religijnych”. Jego kompetencje „religijne” będą w nowej konstytucji rozdzielone od „politycznych”.
Sekretarz największej centrali związkowej, Marokańskiej Unii Pracy Miludi Muharik, który zapoznał się z projektem nowej konstytucji, oświadczył w piątek, że istotnym novum będzie przyznanie w niej królowi roli „prawdziwego szefa rządu” z „bardzo szerokimi” kompetencjami.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook