Koniec wojny z terrorem

wojna-z-terrorem
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Hilary Clinton potwierdza, że administracja Obamy nie będzie już mówić o wojnie z terrorem. Czy jednak zmiana retoryki powstrzyma terrorystów przed kolejnymi zamachami?

wojna-z-terroremWyruszając do Europy, gdzie weźmie udział w serii spotkań dyplomatycznych, amerykańska Sekretarz Stanu Hillary Clinton przyznała, że administracja Obamy nie będzie więcej mówić o ogólnoświatowej wojnie z terrorem. Szczególnie, że w Europie już od pewnego czasu dyplomaci przestali używać tego wyrażenia. Według Clinton, termin wojna z terrorem był jedynie sloganem administracji Busha utworzonym po atakach z 11/9.

Do podobnych wniosków Brytyjczycy doszli już w 2007 roku. Podczas przemówienia w nowojorskim ośrodku analitycznym brytyjski minister pracy Hilary Benn stwierdził, że określenie wojna z terrorem jedynie wzmacnia organizacje terrorystyczne, które jednoczą się i rosną w siłę, ponieważ zyskują poczucie, że biorą udział w czymś większym.

Według Benna, określenie wojna z terrorem jest mylące, ponieważ nie ma tu jednego przeciwnika, dążącego do osiągnięcia jednego, spójnego celu. Chodzi o konflikt całej ludzkości z małymi rozproszonymi grupami, które w rzeczywistości nie mają ze sobą nic wspólnego, oprócz tej samej etykietki jaką przykleiły im państwa zachodnie, rozpowszechniając retorykę wojny z terrorem. Zdaniem Benna oprócz walki militarnej, potrzeba również walki o idee i wartości.

Jak podsumował ironicznie jeden z komentatorów strony www jihadwatch: Wysadzający się w powietrze zamachowiec nie jest niczemu winien; wina leży po stronie tych, którzy go ku temu popchnęli sprzeciwiając się islamskiej agresji.

JB na podstawie: TheGuardian, NPR, jihadwatch

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook