Kobiety w Jemenie protestują przeciwko zakazowi małżeństw dzieci

Nojoud Mohammed Ali wydana za mąż w wieku 8 lat za 30 letniego mężczyznę

Nojoud Mohammed Ali wydana za mąż w wieku 8 lat za 30 letniego mężczyznę

Tysiące ubranych w czadory kobiet protestowało w niedzielę przed siedzibą jemeńskiego parlamentu w Sanie. Na plakatach miały wypisane hasła „Nie zakazujcie tego, na co pozwolił Allah” i „Nie naruszajcie prawa szariatu w imię praw i wolności”.

Parlament obecnie pracuje nad ustawą wprowadzającą minimalny wiek wymagany do zawarcia małżeństwa. Ma on wynosić 17 lat dla dziewczyn i 18 lat dla chłopców. Tym zmianom sprzeciwiają się radykalni islamscy klerycy, którzy wezwali ludność do protestów.

(…)

Za mąż wydaje się nawet ośmiolatki

W czasie protestu doszło do konfrontacji między przeciwniczkami projektu ustawy a jego zwolenniczkami. – To nierozsądne wydawać nasze córki za mąż w wieku ośmiu czy dziewięciu lat. To poważny problem – mówiła Houriya Mashhour, wiceprezes Narodowego Komitetu Jemeńskich Kobiet. Członkinie grupy podkreślały też, że wśród ulemów (muzułmańskich uczonych, znawców teologii i prawa) nie ma na ten temat jednomyślności.

Małżeństwa małoletnich są w Jemenie powszechne, szczególne w wiejskich regionach. Biedni i zdesperowani rodzice wydają za mąż nawet ośmioletnie dziewczynki.

We wrześniu ubiegłego roku 12-letnia Fawziya Abdullah Youssef, zmuszona przez rodziców do zamążpójścia, zmarła podczas porodu razem ze swoim dzieckiem. Jej przypadek opisywały media na całym świecie, a jemeńscy aktywiści alarmowali, że na wsiach masowo wydaje się za mąż dziewczynki poniżej 15 roku życia.

W 2008 roku głośna była sprawa ośmiolatki zmuszonej przez bezrobotnego ojca do małżeństwa ze starszym o 20 lat mężczyzną. Sąd ostatecznie pozwolił dziewczynce na rozwód.

Więcej na: gazeta.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign