Kim są „niewierni”?

W artykule zatytułowanym „Kim są niewierni?”, zamieszczonym na witrynie internetowej yemen-24.com, która określa się jako ”niezależna”, Ali Al-Buchaiti, jemeński dziennikarz i polityk oraz były funkcjonariusz ruchu Hutich, zaatakował islamistów, którzy twierdzą że walczą w imieniu islamu i nazywają Zachód „niewiernymi”.

Oto fragmenty artykułu.
„Chcę wiedzieć, kim są prawdziwi niewierni. Czy to ci, którzy budują swoje kraje, polepszają życie swojej ludności i dostarczają swoim obywatelom dobrostanu, ubezpieczenia zdrowotnego, postępowej edukacji, dobrych usług, rozwiniętej infrastruktury i honoru oraz szacunku dla ich człowieczeństwa? Czy też ci, którzy walczą w Taiz i innych miastach w Jemenie, w Libii i Syrii w obronie tego, co jak wierzą jest prawdziwym islamem?
Kim są niewierni – my czy Europejczycy i rozwinięty świat? I skoro to herezja tworzy wszystkie ludzkie osiągnięcia i wynalazki, i ulepsza życie ludzi, to kto potrzebuje wiary? (…)

Na Allaha, wiara, która nie rozwija społeczeństw, jest herezją wobec Stwórcy. (…) Wiara jest związana z pięknem, miłością, tolerancją i akceptacją innego, nie z zabijaniem, niszczeniem i minowaniem domów i umysłów. Wiara wyraża się przez szacunek dla innego i przez dobre uczynki w służbie społeczeństwa i ludzkości. Ten rodzaj wiary jest zgodny z prawami Boga. Herezją jest zabijanie, niszczenie i podżeganie przeciwko innym, bo zaprzecza to wszystkim prawom i wszystkiemu, co piękne w życiu.

Postęp w życiu narodów nie zależy od rodzaju religii [jaką wyznają], ale od stosunku między religią a państwem i polityką. Kraje, które zaprzęgają swoje prawa i ustawodawstwo w służbie religijnych agend – jakiekolwiek by one były – głównie ponoszą porażki i w końcu upadają z powodu wewnętrznych walk sekciarskich między grupami i nurtami, o to, czyja religia jest prawdziwa. [I odwrotnie,] kraje, które nie wiążą siebie, swoich praw i polityki z religijnymi agendami, ale troszczą się o interesy swoich mieszkańców, są tymi, które przynoszą korzyści ludziom i czynią postępy.

Zadaniem państwa jest ochrona wolności religii i przekonań przy zachowaniu równego dystansu od wszystkich religii i szkół myśli. Jego zadaniem w każdym okresie jest dbanie o swoich obywateli oraz spełnianie ich potrzeb z zakresu bezpieczeństwa, usług, opieki zdrowotnej i wszystkich innych potrzeb, w zamian za podatki, jakie państwo od nich zbiera. To są funkcje państwa. Nie powinno ingerować w przekonania ludzi. Każda partia, która włącza religię do swojej platformy, zasadniczo promuje program sekciarskiej fitna [konfliktu] i jest sposobem ograbiania obywateli z ich praw i ograniczania ich wolności.

Tłumaczenie MEMRI.
Źródło: www.memri.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign