Karzaj prowadzi rozmowy z rebeliantami

Hamid Karzai
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj spotkał się z delegacją rebeliantów walczących z afgańskimi władzami i siłami międzynarodowymi – poinformował rzecznik prezydenta. Chodzi o wstępne rozmowy pokojowe.

Hamid Karzai
Hamid Karzai

– Mogę potwierdzić, że delegacja Hezb-e-Islami (Partia Islamska) jest w Kabulu i że spotkała się z prezydentem – powiedział prezydencki rzecznik Wahid Omer.

Chociaż rozmowy z delegatami z ugrupowania Hezb-e-Islami uważane są za wstępne, są one pierwszym bezpośrednim kontaktem Karzaja z tą frakcją i mogą sygnalizować perspektywy na oddzielny rozejm z tym rywalizującym z talibami ugrupowaniem.

Rzecznik Hezb-e-Islami powiedział, że po raz pierwszy ugrupowanie wysłało swoich wysokich przedstawicieli do Kabulu na rozmowy pokojowe. Wysłannicy przywieźli ze sobą 15-punktowy plan pokojowy, który zawiera m.in. żądanie wycofania obcych wojsk z Afganistanu.

– Główny punkt tego planu to wycofanie wszystkich zagranicznych sił, które winno rozpocząć się w lipcu tego roku i zakończyć w ciągu sześciu miesięcy – powiedział rzecznik Hezb-e-Islami, Harun Zargun. Zastrzegł, że szczegóły planu są do negocjacji.

Hezb-e-Islami to ugrupowanie słynnego watażki Gulbuddina Hekmatiara, jednego z najbardziej znanych bojowników afgańskich walczących z wojskami radzieckimi w latach 1980. Wywodzący się z dawnych sił mudżahedinów Hezb-e-Islami nie stanowi części ruchu talibów, co często podkreśla jego lider. Hekmatiar zwalcza Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, a jego grupa posiada silne zaplecze w Pakistanie, szczególnie w obozach pasztuńskich uchodźców z Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej (NWFP).

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze