Kanadyjski dżihadysta dostanie 8 milionów dolarów odszkodowania

Kanadyjski dżihadysta Omar Khadrs, który zabił w Afganistanie amerykańskiego wojskowego lekarza a drugiego żołnierza trwale ogłuszył dostanie 8 milionów dolarów odszkodowania od rządu kanadyjskiego oraz oficjalne przeprosiny. Khadr miał 15 lat, kiedy walczył w Afganistanie w oddziałach Al Kaidy i po schwytaniu został umieszczony w Guantanamo. Przyznał się do winy i skazano go na 8 lat więzienia plus zaliczenienie wcześniejszego pobytu. W 2015 roku został przewieziony do więzienia kanadyjskiego i zwolniony, ponieważ odwołał się od wcześniejszego wyroku twierdząc, że został jego przyznanie do winy było wymuszone torturami. Był najmłodszym więźniem w Guantanamo gdzie spędził w sumie 10 lat.

Rodziny zabitego lekarza i głuchego żołnierza wywalczyły w USA w procesie cywilnym ponad 100 mln dolarów odszkodowania od Khadra, ale ich zdobycie jest iluzoryczne, ponieważ Khadr jest obywatelem kanadyjskim.

Ojciec Khadra był znajomym Bin Ladena i został zabity w Pakistanie wraz z częścią przywódców Al Kaidy w amerykańskim nalocie. (g)

Źródło: ABC  News