Kanadyjczycy: imigranci powinni przyjąć kanadyjskie wartości

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Przyjęcie wartości uznawanych za kanadyjskie, takich jak równość płci i tolerancja wobec innych, to podstawowe wymogi stawiane imigrantom przez 97 proc. Kanadyjczyków. Podobne oczekiwania ma aż 96 proc. imigrantów – wynika z najnowszych badań.

Uznanie przez imigrantów równości płci i tolerancji wobec innych jako podstawowy warunek osiedlenia się w Kanadzie zostały wskazane nie tylko przez rodowitych Kanadyjczyków, ale i samych imigrantów – wynika z opublikowanego w tym tygodniu badania, przeprowadzonego przez jeden z najważniejszych ośrodków badawczych w Kanadzie, Environics Research Group, na zamówienie fundacji Pierre Elliott Trudeau Foundation.

Ok. 90 proc. Kanadyjczyków sądzi, że prawo ich kraju powinno zawsze mieć prymat nad tradycyjnym prawem religijnym imigrantów. Podobny procent respondentów jest też zdania, że imigranci powinni zapoznać się z kanadyjską historią i kulturą. Mimo otwartości na różnorodność ok. 80 proc. Kanadyjczyków oczekuje, że imigranci swoje dzieci wychowają już „po kanadyjsku”.

Kanada przyjmuje rocznie około 250 tys. imigrantów. Badanie zostało przedstawione w czasie, gdy kanadyjski rząd federalny zmienia zasady przyznawania wiz imigranckich. Większe szanse mają mieć np. doktoranci, mniejsze – osoby chcące do Kanady sprowadzić rodziców czy dziadków. Rząd przymierza się też do rozwiązania szeroko omawianego problemu aranżowanych i wymuszanych małżeństw. Pierre Elliott Trudeau Foundation chce pomóc rządowi w procesie zmian procedur imigracyjnych.

Jak wynika z komunikatu fundacji, dla mieszkańców Kanady bardziej niż finansowa samowystarczalność u nowo przybyłych liczy się przyjęcie przez nich kanadyjskich wartości. Tylko 59 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu roku imigranci powinni stać się finansowo niezależni. Z drugiej jednak strony Kanadyjczycy oczekują (51 proc.), że ich kraj, przyznając imigranckie wizy, będzie faworyzował osoby z lepszym wykształceniem i większymi szansami na znalezienie pracy.

W badaniu zwrócono też uwagę, że nacisk na przyjęcie za swoje wartości nowoczesnego społeczeństwa idzie w parze z brakiem poparcia dla tworzenia gett narodowościowych. Większość imigrantów osiedla się w dużych miastach, takich jak Toronto, Vancouver czy Montreal, i często dołącza do już istniejących dzielnic imigranckich, takich jak Chinatowns czy „Małe Indie”, które powstały podobnie jak niegdyś „Małe Portugalie” czy „Małe Włochy”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook