Kanada oskarża Iran o działalność wywrotową na swoim terytorium

Jak we wrześniu informowała za PAP „Gazeta Wyborcza”, rząd Kanady zerwał stosunki dyplomatyczne z Iranem.

Czytelnik mógł się z tej informacji dowiedzieć, że: „Rząd Kanady nie sprecyzował przy tym, dlaczego stosunki dyplomatyczne z Iranem zostały zerwane właśnie teraz. Media cytowały tylko wypowiedzi premiera Stephena Harpera i innych przedstawicieli rządu, w których odnosili się oni do zarzutów stawianych Iranowi dotyczących wspierania terroryzmu, prac nad bronią nuklearną, wsparcia dla reżimu w Syrii i nawoływań do zniszczenia Izraela.”

Poniżej prezentujemy raport MEMRI, który w pewnym stopniu może wyjaśniać niezrozumiałą dla PAP decyzję rządu kanadyjskiego.

Wprowadzenie

7 września 2012 r. kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird oznajmił niespodziewanie, że Kanada zrywa stosunki dyplomatyczne z Teheranem i wydala wszystkich dyplomatów irańskich z Kanady. Wyjaśnił, że od tego dnia Kanada uważa Iran za kraj sponsorujący terrorystów i formalnie wpisała go na listę krajów sponsorujących terroryzm zgodnie z Ustawą o Sprawiedliwości dla Ofiar Terroryzmu.

Stosunki kanadyjsko-irańskie zepsuły się w 2003 r. wraz z zgwałceniem i zamordowaniem kanadyjsko-irańskiej dziennikarki Zahry Kazemi w niesławnym więzieniu irańskim Evin. Od tego czasu Kanada zabiega o potępienie Iranu w ONZ za naruszenia praw człowieka.

Jednym z powodów, dla których Kanada jednostronnie zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem, był wywiad z lipca 2012 r. udzielony przez attaché kulturalnego ambasady irańskiej w Ottawie, Hamida Mohammadiego, irańskiej witrynie internetowej dla irańskich emigrantów w Kanadzie, Iranians Residing Abroad (iranyad.ir) [ 1 ].

W wywiadzie tym wzywał on Kanadyjczyków irańskiego pochodzenia do „zajmowania kluczowych stanowisk” i „opierania się wtopieniu w dominującą kulturę kanadyjską”. Także w tym wywiadzie wyrażał radość z powodu rosnącej liczby Irańczyków w Kanadzie, oceniając ich na około pół miliona i stwierdzając, że jest to korzystne dla Iranu, ponieważ część tej społeczności, której drugie pokolenie już wchodzi do kanadyjskiego establishmentu, zachowuje silne przywiązanie i więź ze swoją ojczyzną.

Mohammadi opisał następnie intencje Iranu rekrutowania Kanadyjczyków irańskiego pochodzenia, by służyli Iranowi pod przykrywką działalności kulturalnej. Powiedział: „Do roku 2031 cała populacja imigrantów w Kanadzie zwiększy się o 64%, a liczba Irańczyków zwiększy się bardziej z powodu stopy urodzeń. Dlatego musimy wprowadzić bardzo skoncentrowane programy kulturalne, żeby wzmocnić i pielęgnować kulturę tej szybko rosnącej populacji. Jest oczywiste, że ta duża populacja irańska może tylko służyć umiłowanemu Iranowi dzięki tym programom i zgromadzeniom”.

Więcej na: racjonalista.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign