Joachim Gauck: twardym tonem o islamie

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zdenerwował muzułmanów, oświadczając, że odrzuca pogląd swojego poprzednika, Christiana Wullfa, który uznał, iż islam jest obecnie zakorzeniony w Niemczech.

Poprzedni prezydent rozgniewał konserwatystów, gdy w październiku 2010 r. powiedział w dniu święta narodowego: „Chrześcijaństwo bez wątpienia jest związane z Niemcami, judaizm jest związany równie mocno. Ale teraz także islam przynależy do Niemiec”.

Joachim Gauck

W wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit” Gauck, podczas swojej wizyty w Autonomii Palestyńskiej, wyraził dezaprobatę dla tego poglądu.„Po prostu powiedziałbym, że muzułmanie, którzy tu mieszkają, mają swoje miejsce w Niemczech”, stwierdził,  dodając, że o ile nie podziela poglądu Wulffa, to „akceptuje jego intencję”, by wezwać Niemców do zaakceptowania rzeczywistości. Gauck, były szef instytutu będącego odpowiednikiem polskiego IPN, dodał. „Rzeczywistość jest taka, że wielu muzułmanów mieszka w tym kraju”.

Według oficjalnych danych około 5 procent z 82 milionowej populacji Niemiec ma muzułmańskie korzenie.

Aiman Mayzek, przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech, jednej z czterech głównych grup islamskich, wydał oświadczenie w związku z wypowiedzią Gaucka. „Zachodnia Europa ma wyraźnie muzułmańską, orientalną podstawę. Ludzie, którzy temu zaprzeczają, fałszują historię”, oświadczył i wezwał Gaucka, aby „przyjął nasz pluralizm” mówiąc, że „dawanie takich sygnałów jest wyjątkowo ważne dla prezydenta” w czasie, kiedy rozprzestrzeniają się postawy antyislamskie. „Radzę panu Gauckowi, aby przeczytał podręczniki historii. Islam należy do historii Europy i Niemiec”, powiedział Kenan Kolat, przewodniczący świeckiego stowarzyszenia Turecka Wspólnota Niemiec. „Wśród historyków nie ma co do tego żadnej wątpliwości”.

Wulff, który był popularny wśród niemieckich muzułmanów z powodu swoich poglądów, ustąpił ze stanowiska w tym roku w związku z dochodzeniem dotyczącym podejrzenia korupcji w postaci przyjęcia darmowych wakacji od jednego z biznesmenów.  Jego poparcie dla islamu było powszechnie postrzegane jako przyczyna, dla której odwrócili się od niego niemieccy konserwatyści.

Gauck dodał w wywiadzie, że solidaryzuje się z tymi Niemcami, którzy pytają: „W jaki sposób islam ukształtował naszą Europę? Czy przeszedł przez fazę Oświecenia, lub chociaż Reformacji?… Nie mogę się już doczekać się dyskusji teologicznej [na ten temat] wewnątrz europejskiego islamu.”

Tłumaczenie: Tom

http://en.europeonline-magazine.eu/the-muslims-who-live-here_213082.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign