Jezuita związany z rebeliantami zginął w Syrii ?


obrazSyryjskie Obserwatorium Praw Człowieka oświadczyło, że dżihadyści związani z Al-Kaidą zabili włoskiego jezuitę, który w ostatnim miesiącu zniknął na wschodzie kraju.

Paolo Dall’Oglio, zwolennik powstania przeciwko syryjskiemu prezydentowi Basharowi al-Assadowi oraz niektórych grup islamskich buntowników, zniknął 29 lipca w opanowanym  przez rebeliantów mieście Al-Rakka. Zakonnik służył przez 30 lat w klasztorze św. Mojżesza Abisyńskiego (Deir Mar Musa), gdzie utworzył centrum dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Wydalony z kraju w 2012, od tego czasu powrócił do Syrii co najmniej dwa razy.

Obserwatorium*, organizacja działająca w Wielkiej Brytanii, zacytowało lokalnych aktywistów z Al-Raqqa, mających bliskie związki z Dall’Oglio, którzy powiedzieli, że został zabity podczas przetrzymywania przez bojowników z ugrupowania Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (Islamic State in Iraq and the Levant – ISIL). Natychmiastowe potwierdzenie tego doniesienia nie było możliwe.
Obserwatorium nalegało, aby wszystkie siły syryjskiej opozycji wywarły nacisk na bojowników ISIL, aby ci ujawnili, co dokładnie stało się z Dall’Oglio „aby jego mordercy zostali pociągnięci do odpowiedzialności, oraz przekazali jego ciało do pochówku”. Działacze powiedzieli początkowo, że został porwany przez bojowników ISIL, niektórzy jednak później oświadczyli, że był on na spotkaniu z bojownikami związanymi z Al-Kaidą, by dojść do porozumienia w kwestii rozejmu z brygadami kurdyjskimi.

 

Jak podaje portal Wirtualna Polska, http://konflikty.wp.pl/kat,1356,title,Nie-zyje-katolicki-duchowny-porwany-w-Syrii-Niepokojacy-wpis-na-Facebooku,wid,15894570,wiadomosc.html?ticaid=111266 włoska agencja ANSAmed cytuje członka syryjskiej opozycji, Salama Kawakibiego, który – powołując się na „grupy rewolucyjne” z Al-Rakka – powiedział, że 59-letni duchowny nie został zamordowany i jest „gościem” ugrupowania powiązanego z Al-Kaidą. Także przewodniczący reprezentacji opozycji, Syryjskiej Koalicji Narodowej, George Sabra miał powiedzieć agencji, że „na razie nic nie wskazuje na to, że (Dall’Oglio) nie żyje”.

PR/PJ, na podst. http://www.thestar.com/news/world/2013/08/14/al_qaedalinked_syrian_rebels_kill_italian_priest_says_rights_group.html#

 

* O Syryjskim Obserwatorium, którego wiarygodność podważają niektórzy komentatorzy:

http://www.geopolityka.org/syria-2012/1542-gdzie-ma-siedzibe-syryjskie-obserwatorium-praw-czlowieka