„Jesteś zbyt dumna ze swojej urody” – dlatego mąż oblał ją kwasem

| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Mimo zaostrzenia prawa w Pakistanie wciąż dochodzi do przypadków oblewania kwasem żon przez mężów. Powód? Wyglądają za ładnie lub zachowały się nieodpowiednio. W tym muzułmańskim kraju 150 kobiet rocznie zostaje oszpeconych. Wiele popełnia z tego powodu samobójstwo. O problemie pisze BBC.

Reporterka BBC odwiedza w pakistańskim szpitalu kobietę o imieniu Shama. W lokalnym języku znaczy to świeca. Shama mówi teraz, że jej mąż zapalił ją właśnie jak świecę. Młoda matka czwórki dzieci ma spalone 15 proc. ciała, najbardziej twarz, na którą jej mąż wylał kwas. Zrobił to w środku nocy, potem uciekł z telefonem komórkowym, by cierpiąca kobieta nie mogła szybko wezwać pomocy. Kilka godzin wcześniej mężczyzna powiedział jej: „Jesteś zbyt dumna ze swojej urody”.

Życie bez kolorów lub śmierć

Teraz w szpitalu Shama czuje się tak, jakby z jej życia ktoś zabrał kolory. – Czuję się tak, jakbym uchodziła ze swojego ciała, a nawet gorzej. Nie mam ochoty dalej żyć – mówi zrezygnowana reporterce BBC.

Na oddziale, na którym leży Shama, widok kobiety po ataku kwasem to nic nowego. Właśnie przywieźli kolejną. Maqsood została zaatakowana przez swojego zięcia, któremu udało się uciec.

Lekarz ze szpitala Nishtar w Multan, prowincji Pendżab, wyspecjalizowali się w tego typu przypadkach. Mówią, że każdego tygodnia trafiają do nich jedna albo dwie oszpecone kobiety. Nie wszystkie mogą poradzić sobie z bólem. Z tym fizycznym, ale także psychicznym, bo przecież już nigdy nie będą wyglądały tak samo.

Nie dała rady Fakhra Younis, tancerka z Karaczi, którą mąż zaatakował kwasem 13 lat temu. Od tego zdarzenia miała 40 operacji plastycznych, wyjechała do Włoch. W końcu odebrała sobie życie i umarła po raz drugi. Jej przypadek był nagłośniony, mimo to mąż uniknął kary.

„Nie przywrócimy uśmiechu”

– Jedynie około 10 proc. tego typu zdarzeń trafia do sądu – mówi BBC Zohra Yusuf z pakistańskiej komisji obrony praw człowieka. – Nawet w tak znanych przypadkach jak Fakhry Younis dochodzenie jest znikome. Większość ataków nawet nie jest notowana przez policję – uważa.

Więcej na: tokfm.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook