Izrael zdecyduje się na atak na Iran?

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Raport na temat programu zbrojeń nuklearnych Iranu, który trafił do mediów we wtorek, wywołał na tyle ostrą reakcję Izraela, że tym razem Tel Awiw może zdecydować się na atak na irańskie instalacje nuklearne – podał internetowy „The Economist”.

Nazywając raport MAEA dokumentem, który „zmienił reguły gry”, „Economist” pisze na swych stronach internetowych, że postawione w nim diagnozy mogą być preludium do zbrojnego uderzenia Izraela na Iran. Ale niekoniecznie.

Wątpliwości co do szans powodzenia takiej operacji miałaby nawet izraelska armia i byłyby one uzasadnione – komentuje „Economist”. Instalacje nuklearne Iranu są liczne i rozproszone, a część z nich jest ukryta tak głęboko pod ziemią, że Izraelczycy mogą nie znać ich lokalizacji. Ponadto bronią ich rosyjskie rakiety krótkiego zasięgu.

Rzucając do akcji wszystkie swe siły Tel Awiw mógłby spowolnić o kilka lat proces powstawania irańskiej bomby atomowej, ale nie ma na to gwarancji – pisze brytyjski tygodnik.

Pewna byłaby za to reakcja Teheranu, który zaatakowałby własnymi rakietami, a jednocześnie rozpoczął wojnę za pomocą swych świetnie uzbrojonych pełnomocników: Hezbollahu w Libanie i Hamasu w Gazie.

Dlaczego więc Izrael miałby zaatakować Iran tym razem, skoro zaniechał tego wcześniej? Jest – zdaniem „Economista” – kilka możliwych odpowiedzi.

Po pierwsze, Iran przemieszcza szybko swoje wirówki do tajnych niegdyś zakładów wzbogacania uranu Fordu (budowa tej instalacji, położonej 20 km od miasta Kud miała zostać zakończona w 2011 roku – red.), które wbudowane zostały głęboko we wnętrze góry i mogą być niezniszczalne przy pomocy broni konwencjonalnej.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze