Izrael ruszy z kolonizacją

obama-i-netanyahu
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Stanom Zjednoczonym nie udało się przekonać Izraela do wstrzymania budowy osiedli na Zachodnim Brzegu. Waszyngton proponował rabaty na zakup uzbrojenia i gwarancje bezpieczeństwa, ale rząd w Tel-Awiwie nie przyjął oferty. Oznacza to dalsze zawieszenie negocjacji pokojowych pomiędzy Izraelem i Palestyną.

O odrzuceniu oferty Waszyngtonu przez Tel-Awiw poinformował anonimowy przedstawiciel władz Palestyny. – Administracja amerykańska przekazała nam, że Izrael nie zgodził się na wprowadzenie moratorium na kolonizację – poinformował anonimowy przedstawiciel strony palestyńskiej.

Impas w rozmowach

Fiasko starań Waszyngtonu, to kolejna odsłona zapoczątkowanych drugiego września, po 20-miesięcznej przerwie, bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich. Po uroczystym starcie negocjacji w Waszyngtonie, zaledwie kilka tygodni później rozmowy utknęły w martwym punkcie, bo Izrael odmówił przedłużenia moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu.

Palestyńczycy jako warunek wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem domagają się wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej.

Ze swej strony Izrael zapewnia o chęci prowadzenia rozmów. – Ściśle współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi od wielu tygodni, by znaleźć sposób na wznowienie negocjacji. To jest nasz wspólny cel – mówił w środę w parlamencie premier Izraela Benjamin Netanjahu, który obwinia władze palestyńskie o blokowanie negocjacji.

Netanjahu wcześniej zgodził się rozważyć nowe 90-dniowe moratorium na rozbudowę izraelskich osiedli w zamian za amerykańskie poparcie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i dyplomacją, jednak domagał się od USA pisemnych gwarancji.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze