Wiadomość

„Islamofobia” – oręż w rękach islamistów

Grupy islamistyczne określają każdego, kto krytykuje ich ideologię, mianem „islamofoba” – ostrzega rządowa ekspertka w dziedzinie zwalczania ekstremizmu, muzułmanka, Sara Khan

Khan, która kieruje Komisją ds. Zwalczania Ekstremizmu (Commission for Countering Extremism, CCE), powiedziała, że nie mamy jasności, gdzie zaczyna się rasizm i że „ekstremiści wykorzystują zarówno programy walki z rasizmem, jak i ideę wolności słowa, używając ich jako narzędzia wspierania własnej ekstremistycznej propagandy”.

Komisja została powołana w 2017 r. przez premier Theresę May w odpowiedzi na atak terrorystyczny na Manchester Arena. Jej celem jest „zwalczanie nienawiści i ekstremizmu w taki sam sposób, w jaki walczyliśmy z rasizmem”.

Straciłam już rachubę, ile razy zostałam uznana za muzułmankę – islamofobkę

Khan, która została wybrana na stanowisko w 2018 r., powiedziała Anti-Semitism Trust: „Widziałam to i muszę powiedzieć, że dotyczy to szczególnie islamistów w naszym kraju, grup islamistycznych, które przejęły ruch antyrasistowski i obecnie nazywają każdego, kto krytykuje ideologię islamistyczną, islamofobem. Straciłam już rachubę, ile razy zostałam uznana za muzułmankę – islamofobkę”.

W skład panelu ekspertów komisji wchodzą działacze na rzecz równości, praw człowieka i antyrasistowscy, tacy jak Peter Tatchell i Nick Lowles z Hope not Hate.

W zeszłym roku Khan i jej panel spotkali się z krytyką ze strony organizacji praw człowieka CAGE, która przypomina, że członkowie CCE mają „powiązania ze znanymi islamofobicznymi organizacjami i islamofobami” i próbowali „zmienić lub zakwestionować podstawowe zasady i aspekty wiary islamskiej.”

„Oznacza to, że samo istnienie CCE jest powiązane z większym projektem stworzenia zgodnej z państwowymi wymaganiami i zasadniczo kompromisowej wersji islamu” –  czytamy w raporcie CAGE. CAGE określa siebie jako „niezależną, oddolną organizację dążącą do świata wolnego od niesprawiedliwości i ucisku”.

Jednak jej dyrektor ds. badań w przeszłości bronił swoich powiązań z terrorystami, takimi jak Mohammed Emwazi, znany jako „Jihadi John”, opisując go jako „niezwykle uprzejmego i łagodnego, pokornego młodego człowieka”.

W 2017 roku dyrektor CAGE Muhammad Rabbani został skazany za przestępstwo terrorystyczne, ponieważ odmówił policji dostępu do swojego telefonu i laptopa na lotnisku Heathrow. Po bezskutecznym odwołaniu zapowiedział, że będzie walczył w Sądzie Najwyższym.

Odnosząc się do komentarzy CAGE na swój temat i na temat Komisji, Khan powiedziała: „Powołali się na argument rasizmu i myślę, że jest to naprawdę problematyczne. Wiele organizacji oznajmia, że nigdy nie dały możliwości wystąpienia  Tommy’emu Robinsonowi ani niektórym skrajnie prawicowym ugrupowaniom. A potem te same organizacje dawały przestrzeń i wsparcie grupom islamistycznym – a były to czasami organizacje antyrasistowskie i lewicowe”.

Oprac. Gabbie Batyn, na podst. telegraph.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Sara Khan

Brytyjska aktywistka praw człowieka, specjalistka przeciwdziałania radykalizacji, autorka książki "The battle of British Islam"

Inne artykuły autora:

Belgia: Syn imama śpiewa o mordowaniu chrześcijan