Islamista nowym premierem Maroka

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Król Maroka Mohammed VI mianował premierem Abdelilaha Benkirane, przywódcę umiarkowanej islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD), która wygrała piątkowe wybory parlamentarne – poinformowała marokańska agencja prasowa.

PJD zdobyła 107 mandatów w liczącej 395 miejsc Izbie Reprezentantów, uzyskując prawie dwukrotną przewagę nad Partią Niepodległości (Hizb al-Istiklal) dotychczasowego premiera Abbasa el-Fassiego, którą uważa się za najbardziej prawdopodobnego koalicjanta w nowym rządzie.

Benkirane, którzy rządzi PJD od 2008 roku, reprezentuje koncyliacyjne stanowisko i nie ukrywa poparcia dla silnej władzy króla. – Głową państwa jest król i nikt nie może rządzić bez niego. Jeśli ktoś może, to z pewnością nie jest to Abdelilah Benkirane – zapewniał swoich zwolenników po niedzielnych wyborach.

– PJD jest świadoma, że sytuacja polityczna w Maroku jest bardzo napięta – mówił premier-elekt po ogłoszeniu wyników. – Obiecuję stworzyć silny rząd, który da Marokańczykom nadzieję”.

Na niekorzyść zwycięskiej partii przemawia to, że tylko 6 mln z 21 mln uprawnionych do głosowania wzięło udział w wyborach, a wielu Marokańczyków świadomie je zbojkotowało, wyrażając w ten sposób niezadowolenie z systemu politycznego, który ich zdaniem jest skorumpowany.

więcej na wp.pl

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook