Islamiści nieproszonymi gośćmi

Klub w Illinois, w którym miało się odbyć spotkanie Hizb ut-Tahrir, wycofał się z goszczenia imprezy po protestach obywateli.

Islamistyczna grupa planowała konferencję pt. „Rewolucja: wyzwolenie przez objawienie – muzułmański marsz do zwycięstwa” w klubie „Meadows” w Chicago 17 czerwca. Pod koniec ubiegłego miesiąca ogłosiła na swojej stronie internetowej hizb-america.org o wycofaniu się gospodarza i poszukiwaniu nowej lokalizacji.

Organizacja Hizb ut-Tahrir, twierdząca, że działa w ponad 50 krajach, pierwszą amerykańską konferencję zorganizowała w 2009 z udziałem około 400 uczestników. Założona w 1953 w Jerozolimie przez Atę Abu Rashtę, grupa stawia sobie za cel zjednoczenie wszystkich muzułmanów w kalifacie rządzącym się prawem szariatu.

Proponowana konferencja zaniepokoiła Amerykanów, zorientowanych w agresywnym charakterze grupy. Ryan Mauro, członek Clarion Fund (fundacja mająca na celu informowanie o radykalnym islamie, producent m.in. filmu „Trzeci Dżihad” – red.) apelował, żeby mieszkańcy miasta dzwonili do klubu, wyrażając dezaprobatę i żądając odwołania konferencji. Według Mauro, trzecia konferencja grupy byłaby poświęcona kwestii dążenia muzułmanów od odnowienia kalifatu i ustanowienia rządów szariatu. Zacytował opinię eksperta w temacie organizacji islamskich, Zeyno Barana, który nazwał Hizb ut-Tahrir „linią produkcyjną terrorystów”.

Eksperci argumentują, że chociaż Hizb ut-Tahrir nie promuje przemocy ani jej nie stosuje, wykorzystuje swój legalny status do indoktrynacji zwolenników, którzy stają się potem członkami grup terrorystycznych.

Według Shiva Malika, dziennikarza śledczego zajmującego się terroryzmem w Wielkiej Brytanii, zamordowany w Iraku przywódca Al-Kaidy, Abu Musab al-Zargawi oraz domniemany mózg zamachów z 9 września Khalid Sheikh Mohammed, byli członkami Hizb ut-Tahrir.

Pomimo podejrzeń co do jej ideologii i powiązań z terroryzmem, grupa nadal swobodnie działa w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

W 2003, z powodu antysemickich poglądów grupie zakazano działalności w Niemczach. W tym samym roku zakazano jej również w Rosji, w ramach powstrzymywania działań islamskich separatystów. Hizb ut-Tahrir ma też zakaz działania w większości krajów arabskich: Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Syrii, Libanie, Tunezji i Libii, oraz w Turcji i Pakistanie.

Tłumaczenie ND na podstawie http://english.alarabiya.net/articles/2012/06/12/220213.html

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign