Islam religią pokoju?

| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Grzegorz Lindenberg

Irański program nuklearny nie jest globalnym problemem

Irański program nuklearnyIran zaprosił  przedstawicieli 5 krajów do dyskusji o problemach globalnych, ale stwierdził, że  nuklearny program Iranu nie należy do nich. W międzyczasie minister spraw zagranicznych Francji oskarżył Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o pominięcie w swoim raporcie, dotyczącym Iranu istotnych informacji, które wcześniej podane zostały nieoficjalnie na posiedzeniu komitetu technicznego tej organizacji. Agencja zaprzeczyła, że cokolwiek ukryła.

Z cyklu: Islam religią pokoju

Pakistan: czworo dzieci zostało zabitych przez talibów, przypuszczalnie dlatego, że należeli do mniejszości szyickiej.

Afganistan: w przeprowadzonych w sobotę zamachach bombowych na autobusy i samochody cywilne zginęło łącznie ponad trzydziestu cywilów, w tym ośmioro dzieci.

Somalia: dwóm osobom odcięto ręce – byli to złodzieje, skazani przez sąd szariacki na terenach opanowanych przez islamistów. Dotychczas kary tego typu w Somalii nie były znane.

Irak: według „Guardian’a” w Iraku działają specjalne grupy, które przy pomocy internetowych czatów zwabiają homoseksualistów na spotkania, a następnie torturują ich (obcinając genitalia i napełniając odbyt klejem) i zabijają albo pozwalają umrzeć w męczarniach. Od początku roku zginęło  przynajmniej 170 osób, ale przed śmiercią mają szansę wyznać Allachowi, jak strasznie zgrzeszyli – powiedział jeden z członków grupy bojowników o czystość moralną Iraku.  Istnieją podejrzenia, że milicje religijne, w tym Armia Mahdiego, które zostały wyparte z ulic przez Amerykanów i wojska rządowe, znalazły sobie nowe zajęcie – pilnowanie moralności publicznej. Policja iracka zaprzeczyła, że współdziała z bojówkami w wyłapywaniu homoseksualistów. Irak jest najbardziej na świecie niebezpiecznym dla gejów krajem – powiedział działacz stowarzyszenia irackich gejów (z siedzibą w Londynie).

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Afganistan: student dziennikarstwa w sekrecie ułaskawiony

Student dziennikarstwa z Afganistanu, Parwez Kambakhsh, został w sekrecie ułaskawiony przez prezydenta Karzaia i po dwóch latach zwolniony z więzienia. Początkowa skazano go za karę śmierci, zamienioną na dwadzieścia lat więzienia pod wpływem międzynarodowych protestów. Kambakshash pytał na zajęciach, dlaczego kobiety w islamie nie mają równych praw, a także rozpowszechniał artykuł ściągnięty z Internetu, gdzie pytano, dlaczego islam nie modernizuje się przez nadanie kobietom równych praw. Za te przestępstwa został oskarżony o pogardę dla islamu oraz bluźnierstwo. Pan Kambakhash nie zdecydował się wrócić na studia w Mazar-i-Sharif, lecz wyjechał za granicę, obawiając się, że ktoś mógłby go w Afganistanie, jako bluźniercę, zamordować.

Francja: przeciw burce

Przewodnicząca stowarzyszenia walczącego o prawa kobiet „Ani dziwki, ani niewolnice”   wypowiedziała się przed parlamentarną komisją, która ma przedstawić raport, dotyczący zakazu noszenia pełnych okryć nikabów (inaczej burka – pełne zakrycie postaci i twarzy kobiety), za zakazem noszenia chust. Obecnie  ok. 2000 kobiet we Francji chodzi tak ubranych.

Sudan: nie zapłaciła grzywny

Lubna Hussein, skazana za noszenie dżinsów na karę chłosty oraz grzywnę zamienianą na więzienie odmówiła zapłacenia grzywny. Jednak nie została zamknięta w więzieniu – sprawa stała się wystarczająco głośna na świecie.

Pakistan: zatrzymania dowódców talibów

Armia pakistańska aresztowała rzecznika talibów z Doliny Swat, a także czterech innych dowódców. Istnieją podejrzenia, że tak naprawdę oddali się  oni w zamian za łagodniejsze wyroki, a teraz zeznają, gdzie ukrywa się przywódca miejscowych talibów Fazlullah.

Sudan: konflikt w Darfurze nie jest już wojną

Z cyklu: nie jest tak tragicznie jak było. Jak twierdzi odchodzący ze stanowiska dowódca pokojowych sił Organizacji Jedności Afrykańskiej w Darfurze, faza ostrej wojny skończyła się. Jak pisze Economist w tej chwili jest tam dużo spokojniej – rebelianci podzieleni na kilkanaście frakcji walczą głównie między sobą, milicje arabskie również, a wojsko rządowe wkracza do walki tylko sporadycznie. Rozmnożyły się wprawdzie rozmaitego rodzaju grupy bandytów, którzy uniemożliwiają dostarczanie pomocy humanitarnej do wielu miejsc w Darfurze, ale przynajmniej nie ma mordów na skalę konfliktu sprzed pięciu lat, kiedy zabitych zostało 300 000 mieszkańców tej prowincji Sudanu a 3 miliony uciekły do obozów, głównie w Czadzie.

Londyn: starcia z policją

Londyńscy "antyfaszyści"
Londyńscy "antyfaszyści"

Na podstawie relacji prasowych o tym, co działa się w rocznicę 11 września  w Londynie obraz wyłania się następujący: nowa organizacja o nazwie „Liga Obrony Anglii”, której cele są niejasne a składająca się głównie z chuliganów stadionowych, zamierzała przeprowadzić wielką prowokacyjną demonstrację w Londynie, na którą miało pojechać „do 500 osób”. Jak bardzo władze powinny się czuć zaniepokojone pytał w czwartek „Guardian”.  Demonstracja (zorganizowana do spółki z inną organizacją o nazwie „Stop islamizacji Europy”) pod budowanym w Londynie wielkim meczetem , a której celu żadne medium nie podało, było to 12 osób z organizacji „skrajnie prawicowej” a inaczej „ze skrajnej grupy antymuzułmańskiej”.  „Starli się” oni z   „kontrdemonstracją antyfaszystów” liczącą 1000 osób, uzbrojoną w pałki, kamienie, kwas, młotki i dłuta. Policja przez kilka godzin „tłumiła starcia”, a siedem osób aresztowała (nie wiadomo tylko, z której strony, chociaż z wypowiedzi policji można próbować wywnioskować,  że jednak byli to antyfaszyści. Następnego dnia rząd brytyjski okazało się, że rząd  (ustami jednego z ministrów) poczuł się zaniepokojony, czy nie wracają czasy sprzed II wojny światowej, kiedy brytyjscy faszyści starali się prowokować brytyjskich Żydów.

Wszystko rozumiem, tylko dlaczego tłum, który próbuje zabić kilkunastu nieuzbrojonych demonstrantów (nawet jeśli są to chuligani stadionowi) nazywany jest „antyfaszystami”?

Doniesienia o demonstracji pochodzą z Guardiana, AFP, Reutersa – nie z mediów arabskich.

Poprzednie przeglądy tygodnia:

(31.08-06.09) Czy USA wycofają się z Afganistanu

(24.08-30.08) Ramadan jest dobry na wszystko…

(17.08-23.08)  W Afganistanie coraz gorzej

Na podstawie: carnegieendowment.org; AP; BBC; AFP; Xinhua; Reuters, New York Times, Washington Post, Guardian,

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook