Iran: UE z pewnością nie nałoży nowych sankcji

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Władze w Teheranie oświadczyły, że Unia Europejska „z pewnością” nie nałoży na Iran nowych sankcji, polegających na wstrzymaniu importu irańskiej ropy, ponieważ uderzy to w światowy rynek obrotu tym surowcem.

– Nasza polityka polega na zrównowoważonym dostarczaniu ropy naftowej do Europy… Iran jest głównym producentem ropy i jakiekolwiek sankcje na nasz eksport tego surowca na pewno uderzą w globalny rynek – powiedział na konferencji prasowej w Teheranie minister ds. ropy naftowej Rostam Ghasemi.

Unia Europejska zamierza wprowadzić kolejne sankcję przeciwko Iranowi w odpowiedzi na kontynuowanie przez ten kraj programu jądrowego – wynika z treści przygotowywanej deklaracji końcowej zakończonego w piątek szczytu UE w Brukseli.

Według tego dokumentu, najpóźniej w styczniu szefowie dyplomacji UE powinni zatwierdzić kolejne działania przeciwko Iranowi.

Od pewnego czasu dyskutowana jest w UE możliwość wstrzymania importu irańskiej ropy.
Istnieją obawy, że nałożenie na Iran takich sankcji zaszkodzi gospodarce Unii, nie wywierając realnej presji na Teheran.

Pieniądze za sprzedaną ropę stanowią 50 proc. przychodów irańskiego budżetu, więc zwolennicy embarga na import surowca z Iranu argumentują, że pozbawiłoby ono islamską republikę miliardów dolarów i pozwoliło „wykoleić” program nuklearny, postrzegany przez Zachód jako próba skonstruowania broni atomowej.

Znawcy sektora naftowego i dyplomaci mówią jednak, że Europa powinna policzyć, iż nawet minimalna zwyżka cen ropy będzie dla Iranu wystarczającą rekompensatą za sankcje nałożone przez całą UE. Ponadto Teheran skieruje eksport surowca do Azji po obniżonych cenach.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze