Iran: Ruszył proces 16 zwolenników opozycji

"On nie jest moim prezydentem"
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W sobotę przed irańskim sądem rozpoczął się proces 16 zwolenników opozycji zatrzymanych w czasie antyrządowych protestów pod koniec 2009 roku. Zarzuca się im udział w zamieszkach i spiskowanie przeciwko systemowi władzy – podały państwowe media.
"On nie jest moim prezydentem"
Pięciu oskarżonym, w tym dwóm kobietom, postawiono zarzuty „wojny przeciwko Bogu” (moharebeh), za co może grozić nawet kara śmierci – poinformowała agencja ISNA. Pozostałe zarzuty dotyczą m.in. udziału w spisku i naruszenia zasad bezpieczeństwa.

Opozycjoniści zostali zatrzymani 27 grudnia zeszłego roku w czasie antyrządowych demonstracji, które przerodziły się w starcia z irańskimi siłami bezpieczeństwa. Zginęło w nich – według oficjalnych danych – osiem osób.

Oficjalna agencja IRNA podała, powołując się na prokuratora, że część oskarżonych przyznała się do szpiegostwa, planowania zamachów bombowych i niszczenia własności publicznej oraz prywatnej. Według tego samego źródła niektórzy oskarżeni wysłali ponadto nagrania wideo, przedstawiające walki protestujących z policją, do „wrogich zagranicznych mediów”.

W czasie poprzednich masowych procesów zwolenników opozycji organizacje broniące praw człowieka zwracały uwagę, że takie zeznania są często składane w Iranie pod przymusem.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze