Iran intensyfikuje program wzbogacania uranu

Karykatura, Iran jako "atomowa rzesza"
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Iran uruchomił drugi zestaw 164 wirówek połączonych w sposób kaskadowy aby zintensyfikować swój program wzbogacania uranu – poinformowała w poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Pierwszy zestaw tych urządzeń uruchomiono w lutym br.

Karykatura, Iran jako "atomowa rzesza"
Karykatura, Iran jako "atomowa rzesza"

Według MAEA, oba zestawy, znajdujące się w zakładach w Natanz, pozwalają na wzbogacanie rudy uranu o ok. 20 proc.

Rzeczniczka MAEA Gill Tudor podkreśliła, że Iran nie stosuje się do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywających go do zaprzestania wszelkich form wzbogacania substancji radioaktywnych.

Do produkcji broni nuklearnej ruda uranu musi być wzbogacona o ok. 95 proc. Jednak MAEA podkreśla, że nawet ruda wzbogacona o 20 proc. może być znacznie szybciej wykorzystana do celów militarnych.

Rząd w Teheranie zaprzecza jakoby miał takie zamiary twierdząc, że ruda uranu wzbogacana jest jedynie dla potrzeb elektrowni atomowych. Jednak część społeczności międzynarodowej, a zwłaszcza Stany Zjednoczone i ich najbliżsi sojusznicy, nie daje wiary tym zapewnieniom.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze