Iran: 54 tysiące więźniów zwolnionych tymczasowo z obawy przed epidemią

Rzecznik sędziów irańskich poinformował media, że decyzją głównego sędziego Iranu do domu zwolnieni zostali czasowo więźniowie z karami do 5 lat pozbawienia wolności. Nastąpiło to na wniosek głównego inspektora sanitarnego, odpowiedzialnego za walkę z koronawirusem. Zwolnienie więźniów ma zlikwidować przepełnienie więzień i ograniczyć możliwość wybuchu w nich epidemii. Tylko nieliczni więźniowie polityczni zostaną uwolnieni, ponieważ na ogół dostają oni wyroki wyższe niż 5 lat.

W Iranie według oficjalnych danych jest ponad 2300 chorych, a 77 osób zmarło, w tym jeden z doradców ajatollaha Ali Chameneiego.(gl)

Źródło: rudaw.net

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Przegląd wydarzeń 16-22.11

Islam na Bliskim Wschodzie: reformy kontrolowane

“Gangi zagrożeniem dla naszej demokracji”