Irak: Pielgrzymka szyitów bez zamachów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale pierwsza pielgrzymka szyitów do Bagdadu po wycofaniu się armii amerykańskiej odbyła się bez incydentów. Miejmy nadzieję, że są to pierwsze oznaki trwałego pokoju wewnątrz Iraku.

Setki tysięcy irackich szyitów uczestniczyło w sobotę w pielgrzymce do Bagdadu, która odbyła się bez incydentów i została uznana za test bezpieczeństwa po wycofaniu się wojsk amerykańskich z aglomeracji miejskich – poinformował rząd w pisemnym komunikacie.

Pielgrzymka do Bagdadu upamiętnia śmierć imama Mussy Kazima. Była pierwszym tak znaczącym zgromadzeniem, zorganizowanym od inwazji wojska USA w 2003 roku. Jest przywróceniem tradycji szyickich pielgrzymek zakazanych przez Saddama Husajna.

Do mauzoleum imama przybyły tłumy wiernych. Wokół mauzoleum rozlokowane były liczne oddziały sił bezpieczeństwa, śmigłowce armii irackiej patrolowały tern z powietrza.

Siły bezpieczeństwa wypełniły swoją misję – głosi komunikat rządowy opublikowany w sobotę wieczorem, gdy pielgrzymka dobiegała końca.

Więcej czytaj na konflikty.wp.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze