Inspektorzy MAEA już w Iranie

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Grupa inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyła w niedzielę nad ranem do Iranu z trzydniową misją,której celem jest zbadanie „kwestii związanych” z programem nuklearnym tego kraju – poinformowała oficjalna irańska agencja prasowa IRNA.

Tymczasem w niedzielę parlament irański ma debatować nad niezwłocznym wstrzymaniem eksportu ropy naftowej do UE.

– Mamy nadzieję, że Iran nawiąże z nami kontakty dotyczące naszych niepokojów związanych z możliwymi militarnymi aspektami jego programu nuklearnego – powiedział dziennikarzom przed odlotem z Wiednia szef delegacji, zastępca dyrektora MAEA, Belg Herman Nackaerts.

Zdaniem Zachodu, Iran usiłuje potajemnie wyprodukować broń nuklearną czemu Teheran zaprzecza utrzymując, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny.

Według agencji IRNA, inspektorzy „prawdopodobnie odwiedzą zakłady wzbogacania uranu w miejscowości Fardo” (południowy zachód Iranu) i spotkają się z przedstawicielami władz irańskich.

Napięcie rośnie

Reuter podkreśla, że misja inspektorów MAEA jest wyjątkowo trudna i delikatna. Iran nalega aby sceptyczne kraje Zachodu uznały jego prawo do wzbogacania uranu, które ma oficjalnie służyć produkcji energii elektrycznej. Natomiast źródła zachodnie twierdzą, że część tej działalności została przeniesiona do bunkrów odpornych na ataki bombowe a jej zakres przekracza potrzeby produkcji energii elektrycznej.

Napięcia między Zachodem i Iranem wzrosły w tym miesiącu kiedy Waszyngton i UE nałożyły na Iran najtwardsze sankcje z dotychczasowych usiłując w ten sposób zmusić Teheran do pójścia na ustępstwa.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze