I ty możesz zostać syryjskim uchodźcą

Uzyskanie statusu uchodźcy kosztuje tylko 650 euro. Tyle płaci się w ambasadzie syryjskiej w Berlinie za paszport na swoje nazwisko bez przedstawiania dokumentów tożsamości.

Jeżeli okażemy dokumenty, opłata będzie niższa o 150 euro.

Prawie 5 milionów Syryjczyków opuściło swoją ojczyznę, część z nich rzeczywiście podczas niebezpiecznej podróży mogła stracić dokumenty. Po nowy dokument mogą udać się do ambasady w Berlinie, gdzie tożsamość jest sprawdzana, po czym wydawany jest nowy paszport. Jednak pracownikom ambasady powiedziano, że mogą pominąć potwierdzanie tożsamości i za dodatkową opłatą wystawić dokument.

Z takiej furtki korzystało wielu imigrantów z różnych krajów pochodzenia, Syryjczycy bowiem mają większe szanse na azyl z powodu wojny domowej w ich kraju.

W tej sprawie prokuratora generalna w Berlinie rozpoczęła już śledztwo. Policja federalna i MSW dostawały już sygnały w tej sprawie z Nadrenii – Północnej Westfalii. Kilka niezależnych źródeł podało, że syryjskie przedstawicielstwo potwierdzało obywatelstwo syryjskie osobom nie pochodzącym z Syrii.

Nie wiadomo, ile paszportów zostało wydanych w ten sposób. Biuro prokuratora generalnego odmówiło komentarza w tej sprawie. W przeciwieństwie do ambasady, która na łamach „Berliner Zeitung” zadeklarowała:

Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej podchodzi bardzo poważnie do swojego zadania reprezentowania wszystkich obywateli Syrii. Ambasada działa zgodnie z przyjętymi zasadami oraz obowiązującymi przepisami i stara się zaspokoić potrzeby wszystkich Syryjczyków bez rozróżniania i dyskryminacji”.

Severus-Snape na podst. http://www.focus.de/politik/deutschland/fuer-530-euro-syrer-werden-syrische-botschaft-soll-falsche-paesse-gegen-extragebuehr-ausgestellt-haben_id_6558017.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom