Holandia: Czy pies ma naturę Allaha?

Kiedyś mnich zapytał mistrza zen Zhao Zhou: Czy pies ma naturę Buddy?
Zhao Zhou odrzekł: Mu! (chin. Wu), co oznacza nie.

I jak tłumaczą praktykujący zen, nie jest to zaprzeczenie, że nie posiada, ale zanegowanie samego dualistycznego myślenia – nie można nikogo „wykluczyć” z absolutu.

Muzułmanki bawią się z psemJest to najpopularniejszy koan zen, ale głowią się nad nim nie tylko w zamkniętym kręgu japońskich buddystów. W Holandii w miasteczku Liendert, w dzielnicy Amersfoort trwa żywa debata na temat natury psa. Odwiedzający meczet El Fath muzułmanie i właściciele psów spierają się o to, czy psy mogą swobodnie biegać na terenie za meczetem.

Niektórzy z uczęszczających do meczetu muzułmanów są zdenerwowani biegającymi bez smyczy psami, ponieważ pies w islamie jest zwierzęciem nieczystym. Właściciele z kolei utrzymują, że teren przeznaczony jest do wyprowadzania zwierząt i ani myślą o prowadzaniu psów na smyczy.

Muzułmanie nie chcą, żeby nieczyste stworzenia zbliżały się do nich zaraz po tym, jak w modlitwie oczyścili swoje dusze. Ineke Simonis, właścicielka czworonogiego przyjaciela Pico, mówi, że czasami sprzeczają się i nie jest to miłe. Krzyczą na mnie, że mój pies nie może tu swobodnie biegać. Wtedy odkrzykuje im, że są w błędzie.

Na planie miasta widać, że tereny wokół Valleikannal, w tym i ten za meczetem, są przeznaczone do wyprowadzania zwierzaków.

Mieszkaniec miejscowości, Bert van der Kuil, wyprowadza swoje psy wzdłuż kanału od czterdziestu lat. Nie zamierza trzymać ich na smyczy w okolicach meczetu, pomimo że kilka razy z tego powodu o mało nie doszło do walki z grupą młodych muzułmanów. Jeżeli będzie nakaz wyprowadzania psa na smyczy, będzie oznaczało to wojnę w dzielnicy, mówi. Inny mieszkaniec, Bert Meijer, nie spuszcza swojego psa, uważając, że to kwestia szacunku.

Nie wszyscy muzułmanie są tego zdania co marokańscy imigranci w Holandii z Amersfoort. W jednym z meczetów we Włoszech dopuszczono ostatnio, by pies przewodnik doprowadzał niewidomego muzułmanina do meczetu.

Sprawa trafiła do rady miejskiej, jak na razie jednak mędrcy medytują.

JW na podst. islamineurope.blogspot.com oraz wikipedia.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji