Hezbollah jest już nielegalny w Niemczech

Policjanci niemieccy w trakcie nalotu na meczet Al-Irschad w Berlinie. (Zdj Odd ANDERSEN / AFP/ Eastnews)
Policjanci niemieccy w trakcie nalotu na meczet Al-Irschad w Berlinie. (Zdj Odd ANDERSEN / AFP/ Eastnews)

Władze Niemiec uznały dzisiaj (30.04) cały Hezbollah za organizację terrorystyczną i zakazały jej działalności na terytorium tego kraju. W związku z decyzją policja przeprowadziła dzisiaj naloty na cztery stowarzyszenia powiązane z islamistycznym ugrupowaniem, pisze Deutsche Welle.

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer poinformował w czwartek o zakazie aktywności Hezbollahu w kraju. Jednocześnie policja rozpoczęła postępowania wobec meczetów w Berlinie, Dortmundzie, Bremie i Münster uważane za powiązane z Partią Boga.

W ubiegłym roku służby informowały, że aktywność szyickiej organizacji z Libanu wzrasta i pojawiała się coraz większa presja, żeby zdelegalizować jej działania. Jak informował wcześniej portal Euroislam.pl, działania Hezbollahu nie były wymierzone w Niemcy, które stanowiły dla organizacji głównie miejsce pozyskiwania funduszy i zakupu broni.

W czerwcu z inicjatywą parlamentarną zakazującą działalności Partii Boga wystąpiła antyimigracyjna AfD, ale z powodu „kordonu sanitarnego” wokół tej partii odrzucono projekt. W grudniu działania prawne podjęły partie chadeckie CDU/CSU, socjaldemokracja SPD i liberałowie z FDP. Przez długi czas kanclerz Angela Merkel wstrzymywała się z decyzją.

Decyzja Niemiec została ciepło przyjęta przez Izrael i organizacje żydowskie, które są celem ataków libańskich terrorystów. Hezbollah wzywa do zniszczenia państwa Izrael i ustanowienia „islamskich rządów w Jerozolimie”.

W marcu 2019 cały Hezbollah został zdelegalizowany przez Wielką Brytanię. W pełni działalności Hezbollahu zakazuje jeszcze Holandia, poza tym na terenie Unii Europejskiej nielegalne jest skrzydło militarne, a dopuszcza się działalność partii politycznej. Problemem dla wielu krajów jest fakt, że Hezbollah jest istotnym elementem libańskiej polityki –  od roku 2005, z niewielkimi przerwami, ma ministrów w kolejnych libańskich rządach, a jego własna armia wspiera działania wojsk rządowych. (jw)

O planach wobec Hezbollahu pisaliśmy:

Hezbollah w Niemczech zbiera fundusze i kupuje broń

Niemcy chcą zakazać Hezbollahu. Co zrobi Merkel?

Wielka Brytania uzna Hezbollah za organizację terrorystyczną

Na podst. Deutsche Welle

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy