Grzegorz Lindenberg: Osobisty przegląd tygodnia (8-14 czerwca)

Grzegorz Lindenberg

Malezja: dzieci nie można nawracać na islam

Dzieci nie mogą być przemocą nawracane na islam, oświadczył dyrektor malajskiego Institute of Islamic Understanding, rządowego think-tanku, który zajmuje się polepszaniem rozumienia islamu wśród muzułmanów i niemuzułmanów. Instytut zajął się sprawą nawróceń dzieci z powodu sytuacji, która niedawno miała miejsce w Malezji: ojciec nawrócił się na islam i bez zgody matki zmusił do przejścia na islam ich trójkę dzieci. Ojciec powinien uczyć dzieci islamu, ale decydują one same po osiągnięciu dojrzałości, powiedział dyrektor Syed Ali Tawfik Al-Attas. Niestety, opinie malajskiego dyrektora nie są wiążące dla 99% procent muzułmanów.

Palestyna: dziecko zabite za kolaborację z wrogiem

Rodzina palestyńska – na Zachodnim Brzegu, nie w Strefie Gazy – zabiła piętnastoletniego chłopca, którego oskarżono o „współpracę z Izraelem”. Chłopiec był przez krewnych torturowany a następnie został powieszony w piwnicy. Setki tzw. kolaborantów zabito w Autonomii Palestyńskiej w ostatnich latach, ale Raed Wael Sawalha jest najmłodszą ofiarą.

Nauczyciele z Hamasu za pieniądze ONZ

Policja Autonomii Palestyńskiej aresztowała 36 członków Hamasu, głównie nauczycieli i studentów z prowadzonego przez ONZ instytutu szkolącego nauczycieli. Dzięki finansowaniu przez ONZ studiów członkom Hamasu po to, żeby mogli indoktrynować palestyńskie dzieci, na pewno szybciej osiągnięty zostanie na Bliskim Wschodzie pokój trwały i sprawiedliwy.

„On tylko o tym myślał” – mówi ojciec terrorysty

Syed Haris Ahmed myślał tylko sobie o zamachach

Syed Haris Ahmed myślał tylko sobie o zamachach

Były student politechniki stanu Georgia – i obywatel amerykański –  Syed Haris Ahmed, został uznany za winnego przygotowywania zamachów terrorystycznych. Ogłoszenie wyroku nastąpi po procesie jego wspólnika, który odbędzie się w sierpniu.  Obaj chcieli przeprowadzić zamachy terrorystyczne na rozmaite obiekty w USA i dostarczyli brytyjskim terrorystom zrobione przez siebie 62 filmy wideo rozmaitych obiektów.

Ojciec oskarżonego powiedział: W oczach Allaha nie popełnił żadnego przestępstwa. Przestępstwo popełnił tylko wobec prawa amerykańskiego. Jawną niesprawiedliwością jest więc, że niewinnemu „w oczach Allaha” grozi 15 lat więzienia.

Najciekawsze, oprócz stwierdzenia ojca, że przygotowywanie zamachów terrorystycznych jest w porządku (On tylko sobie tak myślał, powiedział), jest opis naszego myślącego młodego dżentelmena, jaki znalazł się w sprawozdaniu z procesu w Atlanta Journal-Constitution. Ahmed, lat 24, były absolwent liceum Centennial High, który uzyskał stypendium na Politechnice stanu Georgia na studia inżynierskie, w koledżu wyruszył w duchową podróż, żeby dowiedzieć się więcej o islamie. Zły na to, jak traktowani są muzułmanie na świecie, zwrócił się do internetu i tam oślepiły go strony propagujące poglądy radykalne, pochwalające przemoc. To nie jest cytat z przemowy adwokata, tak napisał dziennikarz w poważnym amerykańskim dzienniku. Osama bin Laden też najwyraźniej znajduje się w bardzo dalekiej duchowej podróży.

„Tylko myśleli” o katedrze

Policja włoska aresztowała należących do międzynarodowej grupy pięć osób pochodzenia północnoafrykańskiego oskarżonych o przygotowywanie w 2006 roku zamachów w Bolonii i Mediolanie – tu m.in. na średniowieczną katedrę. Oprócz myślenia zajmowali się szkoleniem osób, które chciały wyjechać od Iraku i Afganistanu aby walczyć z wojskami koalicji.

Talibowie atakują w Afganistanie

Tydzień na począku czerwca był rekordowy, jeśli chodzi o działania talibów w Afganistanie. Doszło w nim do około 400 różnego rodzaju ataków. Zdaniem generała Petrasusa ataków będzie jeszcze więcej, kiedy wzmocnione siły amerykańskie podejmą przeciwko talibom działania ofensywne. Nie ma wątpliwości powiedział generał, że sytuacja w ostatnich dwóch latach pogorszyła się i będzie bardzo trudna.

A w Pakistanie zabijają, ale przegrywają

W kilku atakach samobójczych w Pakistanie – na luksusowy hotel, meczety, targi – zginęło kilkadziesiąt osób, w tym pracownicy ONZ a także duchowny Sarfraz Naeemi, który krytykował talibów i zamachy samobójcze. Jest to ich odpowiedź na kończącą się sukcesem ofensywę wojsk pakistańskich w Dolinie Swat, gdzie talibowie zostali pokonani. Ataki lotnicze na miejsca pobytu przywódców talibów w południowym Waziristanie wskazują, że armia zamierza poszerzyć ofensywę na tereny, na których talibowie sprawują władzę od lat (na granicy z Afganistanem). Jeśli tak rzeczywiście się stanie, to będzie to kampania trudniejsza niż w Dolinie Swat, bo partyzantów jest tam znacznie więcej i ostrzelanych w walkach w Afganistanie.

Z nowatorskich technik wojskowych talibów warto wspomnieć o płaceniu dzieciom za przenoszenie bomb – widocznie dotychczasowy sposób, polegający na szkoleniu porwanych nastolatków na zamachowców samobójców jest zbyt kosztowny. Ten nowy jest bardzo niedrogi. W Kohat, w Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej, dwunastolatek otrzymał 50 rupii (ok. 2 złote) za zaniesienie reklamówki na targ. Odszedł od paczki na około dwadzieścia metrów, kiedy wybuchła. Chłopiec przeżył, kilka osób znajdujących się bliżej wybuchu, nie.

W Pakistanie nastąpił wyraźny zwrot w pogladach opinii publicznej wobec talibów. Ich zamachy terrorystyczne, w których giną muzułmanie (w ubiegłym roku zginęło w takich zamachach około dwa tysiące osób) spowodowały, że ludność wyraźnie popiera działania wojska. Na pogrzebie zamordowanego duchownego setki osób skandowały Śmierć talibom!.

Zmiany następują również w wojsku. Jeszcze pół roku temu talibów traktowano jako drugą linię obrony wobec Indii, jak powiedział jeden z pakistańskich analityków wojskowych. Teraz postrzegani są jako bardzo poważne zagrożenie wewnętrzne.

Z cyklu: religia pokoju a chrześcijanie w Pakistanie

Kolejne interesujące doniesienie przedmałżeńskie z kraju, gdzie umiarkowany islam walczy z islamem nieumiarkowanym.

Młody chrześcijanin, przyłapany na uprawianiu seksu z muzułmanką, otrzymał od jej trzech (umiarkowanych) braci propozycję nie do odrzucenia: ma przejść na islam i się z dziewczyną ożenić. Ponieważ zgodził się na małżeństwo, ale nie na zmianę wyznania, został porwany, torturowany przez kilka dni a następnie zabity. Policja pakistańska nie podjęła dochodzenia, pomimo, że rodzina ofiary poinformowała, kto i co zrobił.

Czym różni się islam skrajny od umiarkowanego w Somalii

Somalijscy islamiści, którzy dwa lata temu zakazali kin, teraz zabronili oglądania filmów również prywatnie w domach oraz na telefonach komórkowych. Tym zdaje się różnią się od tak zwanych islamistów umiarkowanch, sprawujących formalnie władzę w Somalii – ci pozwalają w domu oglądać DVD.

Obie strony konfliktu, według UNICEF i ONZ-owskiej organizacji ds uchodźców, popełniają zbrodnie wojenne, w tym przymusowe zmuszanie dzieci do walki, nie mówiąc o zabijaniu ludności cywilnej, wypędzaniu jej i gwałtach.

Minispódniczki w Bagdadzie

Na koniec – wiadomość pozytywna. Wyraźnym znakiem poprawy bezpieczeństwa w Iraku i zmniejszonego wpływu islamistów są zmiany w ubiorach kobiet. Zaczynają one – przynajmniej w Bagdadzie – chodzić z odkrytymi twarzami, a nawet gołymi głowami i w strojach europejskich. Z rozmaitych ciekawostek, przytaczanych przez New York Times, ta najlepiej pokazuje zmiany: sklep w Bagdadzie zamówił dwa miesiące temu pięćdziesiąt minispódniczek. Została mu tylko jedna.

Na podstawie: Fox News, AFP, AP, Washington Post, New York Times, Atlanta Journal-Consitution, Voice of America, Jerusalem Post, The Star Online (Malezja), www.unitedcopts.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji