Groził „South Parkowi”. Pójdzie do więzienia

 Amerykański islamista dostał wyrok 11,5 roku więzienia za nawoływanie w Internecie do agresji pod adresem twórców „South Parku”.

33-letni Jess Curtis Morton aka Younus Abdullah Muhammad, islamski konwertyta, jako obrazę islamu odebrał odcinek „South Parku” pod tytułem „Super Best Friends”, w którym grupka urwisów otrzymuje pomoc od przedstawicieli wielkich religii (więcej w artykule Nie wolno? Nawet w South Parku?) podobnie zbulwersowało go przedstawienie Mahometa w przebraniu niedźwiedzia. Pod wpływem tych gróźb stacja telewizyjna Comedy Central ocenzurowała serial.  Po aresztowaniu i procesie w lutym br. Morton przyznał się do winy, polegającej na wykorzystywaniu swej pozycji lidera organizacji Revolutionary Muslims do namawiania do morderstwa.

Prokurator Neil MacBride powiedział: „Jesse Morton próbował zainspirować muzułmanów do terroryzmu, dostarczając doktrynalnego uzasadnienia przemocy wobec cywilów w imię islamu. Jego przestępstwa nie tylko naraziły ludzi na dożywotnie niebezpieczeństwo, lecz ograniczyły ich swobodę wypowiedzi z powodu strachu przed odwetem”.

Aresztowany w Maroku i deportowany z powrotem do USA, Morton współtworzył swą witrynę internetową z Zacharym Chesserem z Virginii, który w październiku 2010 przyznał się do wysyłania pogróżek do autorów „South Parku”, za co otrzymał wyrok 25 lat więzienia. Zamieścili oni adresy twórców serialu w Internecie, a na różnych ekstremistycznych forach wspólnie namawiali muzułmanów do „złożenia im wizyty”. Planowali również kampanię przeciwko twórcom akcji Draw Muhammad Day.

Oprac. GeKo
Źródło: http://www.guardian.co.uk/world/2012/jun/22/man-jailed-writers-south-park?newsfeed=true