Głosy muzułmańskich reformatorów po zamachach w Brukseli

Za każdym razem, kiedy dochodzi do zamachu terrorystycznego w państwach zachodnich, słyszymy dwa nakładające się przekazy ze strony muzułmańskiej i politycznie poprawnych polityków: oczywiste wyrazy potępienia oraz zapewnienia, że to nie ma nic wspólnego z islamem.

Ze względu na przewidywalność reakcji na zamachy, do kanonu dziecięcych wyliczanek można już wprowadzić nową:

„Raz, dwa, trzy, to nie ma nic wspólnego z…”.

Dla odmiany jednak warto się przyjrzeć, co w tej sprawie mówią muzułmanie reformatorzy. Z niektórymi z nich współpracuje portal euroislam.pl.
Maajid Nawaz, były radykał islamski, autor książki „Radykał”, założyciel antyekstremistycznej Quilliam Foundation:

nawaz twit2„Mówię: Islam dzisiaj wymaga reform. A islamizm musi być intelektualnie zniszczony.”

nawaz twit1

„Koledzy muzułmanie, szerokiej Europie wydaje się niesamowicie niewrażliwym to, że pierwszą waszą troską jest, żeby nie obwiniano islamu”

Dr Zuhdi Jasser, założyciel American Islamic Forum for Democracy:


„Społeczności wokół muzułmanów martwią się, że są oni ofiarami, martwią się tak zwaną islamofobią, ale ignorują fakt, że w Brukseli ze społeczności 600 tysięcy muzułmanów 1600 wyjechało do Syrii, a w samym Molenbeek było to 130 osób. I udają, że nie ma problemu”’

Tarek Fatah, były przewodniczący Muslim Canadian Congress, odpowiadając na ostrzeżenia, żeby nie łączyć zamachów z islamem, bo to jest to, czego terroryści chcą:

tarek fatah„Masz 100% racji @CmClymer. Powinniśmy za zamachy w Brukseli winić buddystów”.

W artykule dla „Toronto Sun” Fatah krytykuje postawę władz Kanady i Stanów Zjednoczonych, które unikają wspominania słowa „islam” i „muzułmanie” w kontekście zamachów terrorystycznych: „Jeżeli jest jakaś lekcja z Brukseli, to taka, że naszym wrogiem jest międzynarodowy islamizm”.

Iyad El-Baghdadi, islamski liberał, aktywista Arabskiej Wiosny:

twee iyshad„Jeżeli pochodzisz z Północnej Afryki, to większą szansę na radykalizację swoich dzieci będziesz miał przenosząc się do Europy, zamiast pozostać w Północnej Afryce”.

Piotr Ibrahim Kalwas, pisarz i publicysta, polski muzułmanin mieszkający w Aleksandrii, krytyczny wobec islamizmu:

kalwas wstyd

Oprac. JW