Fundacja sponsorująca terroryzm sprzymierza się z Katarem

Stojąca za „Flotyllą Wolności” do Gazy turecka fundacja IHH podpisała z Katarem „porozumienie strategiczne”.

Gaza

Stambuł: powitanie statku IHH po powrocie z nieudanej wyprawy do Gazy (2010)

IHH, oficjalnie organizacja charytatywna, objęta jest zakazem działalności m.in. w Niemczech, z powodu oskarżeń o finansowanie Hamasu. Na początku tego roku w biurach fundacji w Turcji policja przeprowadziła rewizję, podejrzewając IHH o wysyłanie broni do Syrii.

Bulent Yildrim, przewodniczący IHH w Turcji i Yousef bin Ahmad al-Kuwari, przewodniczący fundacji w Katarze, podpisali porozumienie strategiczne ogłoszone na konferencji prasowej w Doha. Według strony internetowej IHH, porozumienie „zacieśni obecne więzy między organizacjami” i obie agencje staną się „stałymi partnerami”. W ciągu dwóch miesięcy przedstawiciele obu agencji mają się spotkać, aby przedyskutować „projekty priorytetowe”.

Doha i Ankara wspierają Bractwo Muzułmańskie i inne organizacje islamskie na Bliskim Wschodzie, burząc tym samym swoje relacje z Izraelem i krajami sunnickimi opowiadającymi się za utrzymaniem status quo, takimi jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt.

W tym miesiącu IHH podała, że znowu planuje wysłać statki do strefy Gazy rzucając wyzwanie blokadzie izraelskiej. Jak stwierdziła IHH, „w świetle ostatniej agresji izraelskiej” aktywiści z 12 krajów postanowili zorganizować konwój statków płynących do Strefy Gazy.

 

Jan Kowalski, na podst. www.jpost.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji