Frontex: Egipt może być drugą Libią

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Unijna agencja do spraw ochrony granic Frontex ostrzega, że Egipt może być drugą Libią jeżeli chodzi o liczbę imigrantów wypływających stamtąd w stronę Europy.

Z powodu układu UE-Turcja o powstrzymaniu imigracji do Europy, Egipt może stać się nowym miejscem, z którego będą wyruszać imigranci do Unii Europejskiej, ostrzega Fabrice Leggeri, dyrektor Frontexu. W tej chwili, jak donosi Spiegel, trasą śródziemnomorską wyrusza trzynastokrotnie więcej imigrantów i Włochy stają się najbardziej obciążonym nielegalną imigracją państwem. Frontex spodziewa się 300 tysięcy osób, które uciekną w tym roku z Zachodniej Afryki w kierunku Libii i dalej do Europy.

 

Jednak rośnie kolejna trasa, którą imigranci chcą dostać się do Europy, Egipt, który ostatnio stał się „nowym hotspotem” dla przemytników, mimo że jak mówi Leggeri „przejście jest najbardziej niebezpieczne, a podróż trwa ponad 10 dni”. Jak dotąd było około tysiąc prób dostania się z Egiptu do Włoch, ale trend dynamiczne rośnie. Składają się na niego uchodźcy ze stref konfliktu jak z Somalii, z dyktatury w Erytrei oraz imigranci ekonomiczni z Senegalu, Gambii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Nigru.

Frontex jednocześnie ostrzega, że wiele słabości z roku 2015 ciągle nie zostało naprawionych, a Europa nie jest gotowa na kolejny wzrost fali imigracyjnej. Bez dalszej współpracy z Serbią i Macedonią do Europy mogą dotrzeć kolejne ogromne fale uchodźców. (j)

źródło: Breitbart

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook