Francuzi się kłócą. Czyja cywilizacja lepsza?

| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Spór o to, czy wszystkie cywilizacje są sobie równe, czy też zachodnia jest lepsza, rozpalił francuską scenę polityczną.

Z niedowierzaniem słuchają tej dyskusji imigranci, mieszkańcy zamorskich terytoriów Francji, a także wielu zwykłych obywateli.

Wszystko zaczęło się od stwierdzenia ministra spraw wewnętrznych Claude’a Guéanta. W zeszłym tygodniu na spotkaniu ze studentami miał powiedzieć: „Musimy chronić naszą cywilizację” oraz: „Inaczej niż socjaliści nie sądzę, by wszystkie cywilizacje były równie wartościowe”.

(…)

Nawet Guéant nie spodziewał się chyba jednak, jak gwałtowną reakcję wywoła jego wypowiedź. Dotknięci poczuli się oczywiście przedstawiciele cywilizacji muzułmańskiej, których we Francji mieszka ok. pięciu milionów. Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) napisała do ministra list, w którym prosi, by „sprecyzował sens swojej wypowiedzi i wyjaśnił, że nie chodziło mu o cywilizację muzułmańską, jak przedstawiły to niektóre media”. Guéant, owszem, wyjaśnił, ale sugerując jednocześnie, że chodziło mu o pewne praktyki muzułmanów. „Moja zdroworozsądkowa wypowiedź nie była skierowana przeciw żadnej konkretnej kulturze ani przeciw naszym współobywatelom wyznania muzułmańskiego, którzy w pełni szanują i praktykują wartości Republiki” – odpisał. W telewizji Canal+ dorzucił jednak, że „kwestią jest religia muzułmańska”.

więcej na wyborcza.pl

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook