Francuskie myśliwce rozpoczęły naloty przeciwko islamistom w Mali

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

Francuskie siły powietrzne rozpoczęły naloty na siły islamistów w mieście Gao w północnej części Mali. Jak podaje AFP, powołując się na ministra obrony Wielkiej Brytanii, z bazy RAF-u w Oxfordshire wystartowały dwa samoloty transportowe C-17, które mają być wsparciem logistycznym dla francuskiej interwencji w Mali. Malijskie wojska rządowe przy wsparciu wojsk francuskich powstrzymały ofensywę islamistów.

Wcześniej urząd premiera Dawida Camerona na Downing Street wydał komunikat, w którym poinformowano, że szef rządu Wielkiej Brytanii podjął decyzję, że Zjednoczone Królestwo udzieli militarnego wsparcia logistycznego w celu szybkiego transportowania w kierunku Mali obcych wojsk i sprzętu.

Komunikat podkreśla, że Wielka Brytania „nie rozmieści żadnego brytyjskiego personelu wojskowego w sytuacji bojowej”.

Brytyjski premier rozmawiał w sobotę telefonicznie z prezydentem Francji Francois Hollandem. Według komunikatu Downing Street obaj przywódcy wyrazili przekonanie, że „misja utrzymania pokoju” w Mali powinna być wsparta „tak szybko, jak to będzie możliwe” przez wojska rejonu krajów Afryki Zachodniej.

Podkreślono też konieczność zapobieżenia powstaniu „nowego ogniska terroryzmu u wrót Europy”, przy współpracy z rządem Mali, jego sąsiadami w regionie i partnerami międzynarodowymi.

Wcześniej w sobotę Cameron poparł interwencję wojsk francuskich w Mali, wyrażając „głębokie zaniepokojenie ofensywą rebeliantów i rozszerzeniem pola działań grup terrorystycznych zagrażających stabilności tego kraju i regionu”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W sobotę malijskie wojsko, wspierane przez siły francuskie, przejęło kontrolę nad miastem Konna, w środkowej części Mali, wstrzymując pochód islamskich rebeliantów na południe kraju. W starciach zginęło co najmniej kilkudziesięciu islamistów. Były też ofiary wśród ludności cywilnej.

Stan wyjątkowy po atakach islamistów

W Mali od piątku obowiązuje stan wyjątkowy w związku z ostatnimi atakami islamistów. W sobotę Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zatwierdziła natychmiastowe rozpoczęcie planowanej od miesięcy interwencji zbrojnej w zagrożonym rebelią kraju.

Więcej na: gazeta.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook