Francuski wywiad w ogniu krytyki za Tuluzę

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

„Zmarnowaliśmy wiele czasu”, „to była demonstracja głupoty” – nawet tak ostre słowa padały w piątek pod adresem francuskiego wywiadu i policji, która nie zapobiegła zamachom w Tuluzie.

Zamachowiec Mohammed Merah, który mienił się dżihadystą i członkiem Al-Kaidy, zabił kolejno na południu Francji najpierw trzech żołnierzy, a potem troje dzieci i nauczyciela w żydowskiej szkole. W czwartek przed południem został zastrzelony przez policję, która przez ponad dobę oblegała budynek w którym mieszkał.

Im więcej było informacji na temat działania wywiadu wewnętrznego DCRI i specjalnych jednostek policji, tym bardziej krytyczne stawały się komentarze. Media zastanawiają się, czy człowieka który miał już na koncie 18 przestępstw, jeździł do Afganistanu i Pakistanu i miał kontakty z miejscowymi ekstremistami, o czym służby wiedziały, nie dało się wytypować jako sprawcy zamachów wcześniej, by uniknąć przynajmniej trzeciego i najtragiczniejszego ataku w szkole?

Takie wątpliwości podnosiło w piątek w mediach wielu ekspertów, a nawet minister obrony Gérard Longuet. – Straciliśmy sporo czasu, bo niektórzy absolutnie chcieli szukać w jednym kierunku, a nie w innych – mówił w telewizji Canal +. – Były podejrzenia dotyczące byłych wojskowych. Wykluczyliśmy je analizując 20 tys. teczek. Taka liczba teczek wymaga czasu – stwierdził.

Początkowo media donosiły, że o dokonanie zamachów podejrzewani są byli wojskowi, którzy zostali wyrzuceni z jednostki spadochronowej pod Tuluzą. Stało się to wówczas, gdy odkryto, że fotografowali się na tle nazistowskiej flagi, wykonując nazistowskie pozdrowienie.

więcej na wyborcza.pl

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

 

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook