Francja rezygnuje z pomysłu odbierania terrorystom obywatelstwa

Prezydent Hollande ogłosił na posiedzeniu gabinetu w środę, że rezygnuje z pomysłu pozbawiania terrorystów o podwójnym obywatelstwie obywatelstwa francuskiego. Taka zmiana konstytucyjna wymagałaby większości trzech piątych w parlamencie a z powodu sprzeciwu niektórych posłów opozycji nie udałoby się takiej większości zebrać.

Pomsył odbierania obywatelstwa powstał po zamachu w Paryżu 13 listopada, w którym zginęło 130 osób. Początkowy pomysł odbierania obywatelstwa wszystkim terrorystom okazał się niemożliwy, ponieważ Francja podpisała (chociaż nie ratyfikowała) konwencji, zakazującej czynienia z obywateli bezpaństwowców, bez żadnego obywatelstwa. Potomkowie imigrantów z krajów arabskich mają jednak również obywatelstwo krajów rodziców, ponieważ kraje te automatycznie nadają obywatelstwo potomstwu własnych obywateli i nie przewidują możliwości zrzeczenia się go.

W proteście przeciwko proponowanemu prawu ustąpiła na jesieni ówczesna minister sprawiedliwości twierdząc, że wprowadzi to system dwóch rodzajów obwywateli: lepszych, którzy nie mogą obywatelstwa stracić i gorszych, którzy mogą. (g)

Źródło: The Atlantic

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom