Francja: premier zakazuje protestu przeciwko antyislamskiemu filmowi

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Premier Francji poinformował w środę, że nie wyda zgody na demonstrację przeciwko antyislamskiemu filmowi, która została zaplanowana na sobotę w Paryżu. Dodał, że osoby, które są zaszokowane opublikowanymi w środę karykaturami Mahometa mogą wystąpić do sądu.

– Złożono wniosek o zgodę na protest, wniosek spotka odmowa – oświadczył premier Jean-Marc Ayrault w radiu RTL. – Nie ma powodów, dla których powinniśmy się zgodzić, by do naszego kraju dotarły konflikty, które nie dotyczą Francji – tłumaczył szef rządu.

W internecie pojawiły się apele o zorganizowanie w sobotę demonstracji we francuskich miastach przeciwko wyprodukowanemu w Stanach Zjednoczonych filmowi „Niewinność muzułmanów”, który przedstawia Mahometa jako oszusta i kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci. Film wywołał w ostatnim tygodniu w świecie muzułmańskim falę gwałtownych antyamerykańskich protestów, w których zginęło ponad 30 osób.

– Żyjemy w republice, która nie da się zastraszyć przez kogokolwiek z powodu wyznawanych przez niego wartości – powiedział Ayrault. Dodał, że władze nie będą „tolerowały rozlewania się” antyamerykańskich protestów na Francję i zaapelował do duchownych muzułmańskich o „wielkie poczucie odpowiedzialności oraz umiarkowania”.

W zeszłą sobotę ok. 250 osób uczestniczyło w nielegalnym proteście przed ambasadą USA w centrum francuskiej stolicy.

Pytany o sprawę tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”, który w środę opublikował karykatury Mahometa, przedstawiające m.in. nagiego proroka, Ayrault zaznaczył, że Francja jest krajem, „w którym obowiązuje wolność słowa, także prawo do karykatur”.

Jednak jeśli ktoś czuje się urażony i uważa, że doszło do złamania prawa, może zwrócić się do wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył premier.

Strona internetowa znanego z sarkastycznego humoru „Charlie Hebdo” w środę rano była niedostępna. Powodem może być problem techniczny, zbyt duże obciążenie lub działanie hakerów – spekuluje agencja AFP.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook